Seland, Karstein

Seland, Karstein (1912-2005)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Hedmark 1969-1973
Ansiennitet:
8 år, 161 dager

Gå til bildegalleri

Seland, Karstein har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 05.01.1912 i Gyland, Vest-Agder
  • Død 13.01.2005
  • Sønn av gårdbruker Søren T. Seland (1872-1946) og husmor Kristine Høyland (1876-1962)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Hedmark, 1961 - 1965, Sp.
  • Representant nr 3 for Hedmark, 1965 - 1969, Sp.
  • Representant nr 3 for Hedmark, 1969 - 1973, Sp.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 28.08.1963-25.09.1963 for Karen Grønn-Hagen.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Medlem, Landbrukskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Varamedlem, Valgkomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Formann, Landbrukskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 19.10.1972 - 30.09.1973

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1972 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Søgne landbruksskole 1929-1931
  • Befalskurs i Hærens sanitet 1933
  • Statens småbrukslærerskole 1933-1935

Yrke

  • Lærer ved Blæstad landbruksskole 1938-1945
  • Overlærer ved Glåmdal jord- og skogbruksskole 1945-1973
  • Lektor ved Jønsberg Landbruksskole 1973-1977

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Deltok i Hjemmestyrkene 1944-1945

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • "Vær positiv"-prisen fra avisa Glåmdalen 1994

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Vinger formannskap 1958-1959, 1959-1963, 1963-1964
  • Medlem Kongsvinger formannskap 1964-1967

Offentlige verv

  • Medlem Kongsvinger menighetsråd fra 1962, varaformann 1973-1978
  • Medlem Kulturstyret, Kongsvinger 1973-1976
  • Formann Vinger-Odal prostiråd 1973-1978

Tillitsverv i partier

  • Formann Kongsvinger Sp 1954-1959
  • Gruppeleder den ikke-sosialistiske gruppe i kommunestyret i Vinger 1958-1965
  • Formann Hedmark Sp 1959-1964
  • Formann Sp's kommunalutvalg 1965-1969
  • Formann Sp's landbruksutvalg 1965-1973
  • Formann Sp's programkomite 1975

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder og lærer Søndagsskolen Vang Menighetshus 1938-1945
  • Formann Vang indremisjon 1938-1945
  • Formann Kongsvinger og Omegn Binæringslag 1947-1952
  • Leder Hobbyklubb for tenåringer i Kongsvinger 1949-1953
  • Formann Vinger Sentralskoles foreldrelag 1953-1958
  • Formann Vinger Bondelag 1954-1959
  • Formann Vinger Sentralskoles skolemusikkorps 1958-1961
  • Formann Norsk Landbrukslærerlag 1973-1977
  • Formann Kongsvinger Hagelag fra 1983

Andre administrative verv

  • Formann Norsk Bygdesosiologisk Selskap 1970-1972
  • Formann Råd og hjelpetjenesten for pensjonister, Kongsvinger 1987-1997