Lunde, Kjellbjørg

Lunde, Kjellbjørg (1944-)

Parti:
Sosialistisk Venstreparti
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1993-1997
Ansiennitet:
16 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 26.11.1944 i Naustdal, Sogn og Fjordane
  • Datter av veiarbeider Sigurd Lunden (1908-1998) og husmor, syerske, gards- og butikkarbeider Borgny Reiakvam (1914-1986)

Stortingsperioder

  • Representant nr 14 for Hordaland, 1981 - 1985, SV.
  • Representant nr 14 for Hordaland, 1985 - 1989, SV.
  • Representant nr 7 for Hordaland, 1989 - 1993, SV.
  • Representant nr 9 for Hordaland, 1993 - 1997, SV.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 12.06.1985 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Nestleder, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Sekretær, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1993-97

    Medlem, Den særskilte komité som ble nedsatt av Stortinget 8. desember 1993, 10.12.1993 - 03.03.1994

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Delegat, FNs generalforsamling, 1984 -

    1989-93

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 07.11.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Den norske parlamentarikerdelegasjon til EFTA, 24.11.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 25.10.1993 - 30.09.1997
    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.11.1993 - 30.09.1997
    Varamedlem, Den norske delegasjon til EFTAs og EØS' parlamentarikerkomiteer, 01.02.1994 - 30.09.1997
    Delegat, FNs generalforsamling, 1995 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Leder gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 01.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Leder gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 01.10.1993 - 30.09.1997

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Stord lærarhøgskule (4-årig) 1966
  • 1. avdeling spesialpedagogikk, Bergen 1972
  • Stord lærarhøgskule (kurs i pedagogisk rettleiing) 1975
  • 2. avdeling spesialpedagogikk, Statens spesiallærerhøgskole 1976

Yrke

  • Lærer i grunnskolen på Stord 1966-1968, 1977-1978
  • Lærer Sævarhagen skule for spesialundervisning 1968-1975 (studiepermisjon 1975-1976), 1978-1981
  • Høgskolelærer Stord lærarhøgskule 1981 (permisjon i tida som stortingsrepresentant 1981-1997)
  • Utdanningsdirektør i Hordaland fra 1997

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Stord kommunestyre 1975-1979, 1979-1980
  • Varamedlem Stord formannskap 1980-1981

Offentlige verv

  • Medlem Styret for fellesrevisjon for Stord og Fitjar 1975-1979, leder 1980-1981
  • Medlem Helserådet, Stord 1975-1981
  • Medlem Teknisk utvalg, Stord 1975-1981
  • Formann Samarbeidsutvalget ved Rommetveit skole 1976-1977
  • Varamedlem Trafikksikringsutvalget 1980-1981
  • Formann Styret for Furuly barnehage ved Fylkessjukehuset, Stord 1980-1981
  • Medlem Kringkastingsrådet 1998-2001, leder 2002-2005
  • Varamedlem Klagenemnda for Eierskapstilsynets vedtak 1999-2002 (vara for leder Tora Aasland)
  • Leder Det kriminalitetsforebyggende råd 2002-2008
  • Medlem Klinisk Etikk komité ved Helse Bergen fra 2004
  • Medlem Stortingets ansvarskommisjon 2007-2013
  • Leder Personvernkommisjonen 2007-2008
  • Riksrevisor Riksrevisjonen 2009-2009

Tillitsverv i partier

  • Diverse verv Sosialistisk Venstreparti på lokal- og fylkesplan 1975-1981
  • Nestleder Sosialistisk Venstreparti 1987-1995

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Stord lokallag av Norsk Spesiallærerlag 1968-1975
  • Leder Hordaland fylkeslag av Norsk Spesiallærerlag 1973-1976
  • Medlem Styret i Norsk Spesiallærerlag 1976-1978
  • Nestleder Norsk Spesiallærerlag 1978-1980
  • Varamedlem Styret for Foreningen av tidligere stortingsrepresentanter

Andre administrative verv

  • Medlem Målpolitisk råd ved L/L Det Norske Teatret 1982-1997
  • Medlem Styret for stiftelsen Det Norske Samlaget 1997-2006
  • Medlem Styret for Norsk Plan Nynett AS 1997-2001
  • Leder Styret for litteraturselskapet Det Norske Samlaget 1998-2006
  • Medlem Styret for Dagbladets stiftelse fra 2000
  • Medlem Avdelingsrådet i Rokkansenteret 2002-2007