Svendsen, Kenneth

Svendsen, Kenneth (1954-)

Parti:
Fremskrittspartiet
Sist innvalgt som representant for
Nordland 2013-2017
Ansiennitet:
20 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 02.08.1954 i Fauske, Nordland
  • Sønn av jernbinder Arne Svendsen (1924-1983) og husmor Halbjørg Knudsen (1932-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Nordland, 1997 - 2001, FrP.
  • Representant nr 3 for Nordland, 2001 - 2005, FrP.
  • Representant nr 2 for Nordland, 2005 - 2009, FrP.
  • Representant nr 2 for Nordland, 2009 - 2013, FrP.
  • Representant nr 3 for Nordland, 2013 - 2017, FrP.

Medlemskap i presidentskapet

  • 2013-2017

    Andre visepresident, Stortinget, 08.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1997-2001

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Samferdselskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Første nestleder, Arbeids- og sosialkomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Finanskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 17.10.2013 - 22.10.2013
    Andre nestleder, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 22.10.2013 - 02.10.2015
    Medlem, Finanskomiteen, 02.10.2015 - 30.09.2017

Medlemskap i delegasjoner

  • 1997-2001

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 07.10.1997 - 30.09.2001
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.1998 -

    2009-2013

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2009 -

    2013-2017

    Leder, Stortingets delegasjon til Den interparlamentariske union (IPU), 12.11.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2001-2005

    Medlem gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.2001 - 30.09.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Grunnskole 1970
  • Sjøguttskole 1970
  • Yrkesskole (snekkerlinje) 1971-1972
  • Sveisekurs 1977

Yrke

  • Sjåfør, selvstendig næringsdrivende

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Fauske kommunestyre 1987-1989, 1999-2003, 2003-2007
  • Medlem Fauske formannskap 1989-1991, 1991-1995, 1995-1999

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Nordland 1991-1993
  • Medlem fylkesutvalg, Nordland 1993-1995, 1995-1999

Offentlige verv

  • Medlem Kulturstyret, Fauske 1987-1991
  • Medlem Bygningsrådet, Fauske 1991-1995
  • Medlem Teknisk hovedutvalg, Fauske 1991-1995
  • Medlem Kultur- og oppvekstkomiteen, Nordland 1991-1995
  • Formann Effektiviseringsutvalget, Nordland 1995-1999
  • Medlem Infrastrukturkomiteen, Nordland 1995-1999
  • Medlem Nordlandskraft A/S 1996-2000
  • Leder Kontrollkomiteen, Fauske 1999-2008, medlem fra 2008

Tillitsverv i partier

  • Formann Fauske FrP 1986-1992
  • Nestformann Nordland FrP 1989-1991, studieleder 1999
  • 1. varamann FrPs sentralstyre 1999-2003, medlem fra 2003