Skogen, Ketil

Skogen, Ketil (1884-1970)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som vararepresentant for
Telemark 1950-1953
Ansiennitet:
7 år, 110 dager

Gå til bildegalleri

Skogen, Ketil har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 26.08.1884 i Saude, Telemark
  • Død 21.03.1970
  • Sønn av gardbruker Olav Skogen (1861-1947) og Johanne Ketilsdatter Øygarden

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Telemark fylke 3. krets, Øst-Telemarken, 1919 - 1921, V.
  • Representant nr 5 for Telemark, 1925 - 1927, V.
  • Vararepresentant nr 1 for Telemark, 1928 - 1930, V.
  • Vararepresentant nr 1 for Telemark, 1931 - 1933, V.
  • Vararepresentant nr 1 for Telemark, 1945 - 1949, V.
  • Vararepresentant nr 1 for Telemark, 1950 - 1953, V.

Vararepresentasjoner

  • Rykket opp som representant 16.09.1946 etter Margit Schiøtts død.
  • Rykket opp som representant 04.01.1954 etter Neri Valens død.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Justiskomiteen, 16.09.1946 - 10.01.1950
    Medlem, Valgkomiteen, 16.09.1946 - 10.01.1950

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Varamedlem, Spesialkomité til behandling av forskjellige industrisaker, 16.09.1946 - 10.01.1947
    Sekretær, Spesialkomité til behandling av forskjellige industrisaker, 11.01.1947 - 10.01.1950
    Varamedlem, Spesialkomité for særlige utenrikspolitiske spørsmål og beredskapssaker, 10.04.1948 - 10.01.1950
    Nestformann, Granskningsutvalget vedr. finansieringen av de politiske partier, 04.03.1949 - 08.07.1949

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1904
  • Cand.jur. 1909

Yrke

  • Sakfører i Gvarv, Sauherad 1910-1914
  • Bladstyrer i "Den 17de Mai" 1914-1916
  • Sakfører i Sauherad 1916-1936
  • Fast forsvarer ved Nedre Telemark heradsrett 1917-1942, fra 1945
  • Sorenskriver i Vest-Telemark 1936-1954

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Sauherad kommunestyre 1910-1913, varaordfører 1919-1922

Offentlige verv

  • Aktor Riksretten mot Abraham Berge 1926
  • Medlem Kommisjon til utgreiing av dei konstitusjonelle spørsmål i samband med selskap der Staten har aksjeinteresser 1948-1952
  • Medlem Sivillovbokutvalget 1953-1962
  • Medlem Skolestyret, Sauherad

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Norsk måldyrkingslag 1948
  • Æresmedlem Studentmållaget og Telelaget i Oslo
  • Formann Telelaget (samskipnad av mållag i Telemark)

Litteratur

  • Lønnestad, Klas: "Ketil Skogen 80 år.", i Årbok for Telemark 1964
  • Skogen, Ketil: "Kring norsk lovmål.", i Med lov skal land byggjast. Heiderskrift til Knut Robberstad, Oslo 1969