Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Halvorsen, Kristin ( 1960- )

Sosialistisk Venstreparti
Sist innvalgt som representant for Oslo 2009-2013
Ansiennitet: 24 år, 67 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 02.09.1960 i Horten, Vestfold
Datter av direktør Leif Georg Halvorsen (1934-) og lærer Marit Larsen (1934-)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Oslo, 1985 - 1989, SV.
Representant nr 12 for Oslo, 1989 - 1993, SV.
Representant nr 17 for Oslo, 1993 - 1997, SV.
Representant nr 7 for Oslo, 1997 - 2001, SV.
Representant nr 3 for Oslo, 2001 - 2005, SV.
Representant nr 5 for Oslo, 2005 - 2009, SV.
Representant nr 5 for Oslo, 2009 - 2013, SV.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 17.10.2005-18.10.2007, Heidi Sørensen møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 18.10.2007-30.09.2009, Akhtar Chaudhry møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.2009-27.04.2012, Akhtar Chaudhry møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 27.04.2012-30.09.2013, Heidi Sørensen møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1989-93

Medlem, Finanskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

1993-97

Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

1997-2001

Medlem, Arbeidsordningskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Medlem, Utenrikskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005
Medlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005

2005-2009

Medlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 17.10.2005

Medlemskap i delegasjoner

1997-2001

Varamedlem, Europautvalget, 04.11.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 16.11.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i gruppestyrer

1989-93

Medlem gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 01.10.1992 - 30.09.1993

1993-97

Medlem gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 01.10.1993 - 30.09.1997

1997-2001

Leder gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 01.10.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Leder gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 01.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i regjering

Statsråd, Finansdepartementet, 17.10.2005 - 20.10.2009
Statsråd, Kunnskapsdepartementet, 20.10.2009 - 16.10.2013
Bestyrende statsråd, Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet, 05.03.2012 - 23.03.2012

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Eksamen videregående skole 1979
  • Sosialpedagogikk mellomfag 1981
  • Kriminologi grunnfag 1982

Yrke

  • Sekretær advokatfirma 1984-1985
  • Direktør Cicero Senter for klimaforskning fra 2014 (ansatt mars 2014, tiltrer mai 2014)

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • "Kommunikasjonsprisen 2002" fra Norsk Kommunikasjonsforening 2002

Verv

Offentlige verv

  • Observatør FNs Generalforsamling 1985
  • Varamedlem Billighetserstatningsutvalget fra 1996
  • Leder Bioteknologinemnda fra 2014
  • Leder Styret for Naturhistorisk museum fra 2014

Tillitsverv i partier

  • Organisasjonssekretær SU 1982-1984, leder 1984-1986
  • Kvinnepolitisk sekretær SV 1985-1989, kvinnepolitisk leder 1995-1997, leder 1997-2012
  • Medlem Hovedstyret SV 1987-1989

Litteratur

Halvorsen, Kristin: Rett fra hjertet, Gyldendal 2004
Sølhusvik, Lilla og Halvorsen, Kristin: Gjennomslag, Cappelen Damm Oslo 2012
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget