Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Aabrek, Kjell Gjøstein ( 1901-1967 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Bergen 1954-1957
Ansiennitet: 6 år, 313 dager

Aabrek, Kjell Gjøstein har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 03.05.1901 i Bergen, Hordaland
Død 30.12.1967
Sønn av kontorsjef Rasmus Aabrek (1869-1952) og lærer Aadel Gjøstein (1869-1915)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 2 for Bergen, 1950 - 1953, A.
Representant nr 5 for Bergen, 1954 - 1957, A.

Vararepresentasjoner

Møtte fast som representant 04.03.1951-10.01.1954 for Nils Langhelle.
Statssekretær02.01.1958-10.01.1958, Ranveig Johanna Frantzen møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1950-53

Medlem, Sosialkomiteen, 07.03.1951 - 10.01.1954

1954-57

Medlem, Militærkomiteen, 18.10.1955 - 02.01.1958
Medlem, Sosialkomiteen, 22.01.1954 - 18.10.1955

Medlemskap i delegasjoner

1950-53

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1952 - 01.01.1953

1954-57

Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1955 -
Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1955 - 01.01.1956
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1954 - 01.01.1957

Medlemskap i gruppestyrer

1954-57

Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1954 - 02.01.1958

Medlemskap i regjering

Statssekretær, Statsministerens kontor, 02.01.1958 - 28.08.1963
Statssekretær, Statsministerens kontor, 25.09.1963 - 12.10.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1920
  • Cand.philol. 1926
  • Studiereiser Østerrike, Sveits og Tyskland 1929-1930 (med Conrad Mohrs stipend)
  • Studiereise til Danmark 1947
  • Studiereise til Sverige 1949

Yrke

  • Midlertidig lektor i Skien 1930-1931
  • Lektor i Narvik 1931-1934
  • Lektor ved Sydneshaugen skole, Bergen 1934-1965
  • Lektor ved Bergen lærerskole 1966-1967

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bergen bystyre 1928-1930, 1945-1947
  • Medlem Bergen formannskap 1947-1951

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Bergen 1928-1930, 1936-1946, formann 1946-1950
  • Nestformann Samordningsnemnda for skoleverket 1947-1952
  • Medlem Kringkastingsrådet 1951-1959
  • Formann Styret for Norges Kommunal- og Sosialskole 1953-1959
  • Medlem Dissenterlovkomiteen av 1957 fra 1957

Tillitsverv i partier

  • Formann Bergen arbeidersamfunn 1935-1937
  • Formann Bergens forenede arbeiderparti 1948-1951
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1949-1953
  • Formann Sosialistisk skolelag, Bergen (i mellomkrigstiden)

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Sosial-demokratisk ungdomsforbunds opplysningsarbeid 1926-1927
  • Viseformann Bergen krets av Norsk lektorlag 1940-1941, formann 1945
  • Formann Pedagogisk samfunn, Narvik

Litteratur

Aabrek, Kjell Gjøstein: Praktisk fredsarbeid i den norsk-svenske arbeiderpolitikk, Bergen 1928
Aabrek, Kjell Gjøstein: Proletarbarnet 1935
Aabrek, Kjell Gjøstein: Regjeringer og statsråder 1945-1962, Oslo 1962
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget