Bondevik, Kjell

Bondevik, Kjell (1901-1983)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant
for Rogaland 1961-1965
Ansiennitet:
15 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Bondevik, Kjell har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 11.03.1901 i Leikanger, Sogn og Fjordane
  • Død 21.12.1983
  • Sønn av poståpner Ola Bondevik (1872-) og Severina Stenehjem (1870-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Rogaland, 1950 - 1953, KrF.
  • Representant nr 4 for Rogaland, 1954 - 1957, KrF.
  • Representant nr 4 for Rogaland, 1958 - 1961, KrF.
  • Representant nr 5 for Rogaland, 1961 - 1965, KrF.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 28.08.1963-25.09.1963, Knut Haus møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1950-53

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 30.06.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 10.07.1953 - 12.12.1953
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Sosialkomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 22.03.1957 - 09.12.1957
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1954 - 10.01.1958
    Formann, Sosialkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.06.1958 - 30.09.1961
    Formann, Sosialkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 03.10.1963 - 30.09.1965
    Medlem, Valgkomiteen, 03.10.1963 - 30.09.1965
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 03.10.1963 - 30.09.1965
    Medlem, Valgkomiteen, 06.10.1961 - 28.08.1963
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 13.10.1961 - 28.08.1963
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 28.08.1963

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1954-57

    Varamedlem, Reglementskomiteen, 22.03.1957 - 10.01.1958

Medlemskap i delegasjoner

  • 1950-53

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1952 - 1953
    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1956 - 1957
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1954 - 1955
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1954 - 1957

    1958-61

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1958 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1958 - 1960
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1958 - 1961

    1961-65

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1963 - 1964
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1962 - 1965
    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1961 - 1963

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1950-53

    Sekretær gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 11.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Sekretær gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 11.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Sekretær gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 11.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Formann gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 25.09.1963 - 30.09.1965
    Formann gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1961 - 28.08.1963

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Sosialdepartementet, 28.08.1963 - 25.09.1963
    Statsråd, Kirke- og undervisningsdepartementet, 12.10.1965 - 17.03.1971

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Folkehøgskole 1917
  • Student 1922
  • Mag. art. og pedagogisk eksamen 1927
  • Cand.philol. 1927

Yrke

  • Timelærer ved Kristelig gymnasium 1927-1931
  • Lektor ved Haugesund høgre skole 1933-1937
  • Skolestyrer og lektor ved Sauda gymnas og realskole 1937-1948
  • Rektor Sauda gymnas og realskole 1948-1965
  • Sensor i folkelivsgransking 1958-1965
  • Sensor i folkeminnevitenskap ved Universitetet i Oslo 1958-1978
  • Dosent i folkeminnevitenskap ved Universitetet i Bergen 1965-1970

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Første æresdoktor ved Universitetet i Tromsø 1982

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Sauda formannskap 1945-1947, 1947-1951

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Sauda 1937-1949
  • Formann Kulturminnenemnda, Sauda 1946-1949
  • Medlem A/S Vinmonopolets råd 1950-1966
  • Medlem Statens Atomenergiråd 1962-1966
  • Medlem Styret for Nordisk institutt for folkediktning 1963-1978
  • Medlem Norsk kulturråd 1964-1977
  • Medlem Sauda menighetsråd

Tillitsverv i partier

  • Formann Rogaland KrF 1939-1950
  • Formann Sauda KrF 1939-1947 (stod også som stifter av partilaget)
  • Redaktør "Vegen vår", organ for Rogaland Kristelig Folkeparti 1946-1950
  • Medlem Kristelig Folkepartis landsstyre 1949-1955, varaformann 1955-1961
  • Æresmedlem Kristelig Folkeparti 1967

Tillitsverv i organisasjoner

  • Stifter Norsk folkeminnelag 1919
  • Nestformann Oslo kristelige landsungdomslag 1929, formann 1930-1932
  • Formann Karmsund mållag 1935-1938
  • Medlem Styret i Rogaland mållag 1938-1945
  • Medlem Styret i Karmsund mållag 1938-1956
  • Formann Sauda mållag 1945-1947
  • Medlem Styret i Norges kirkelige landslag 1952-1957
  • Formann Avholdsfolkets Landsnemnd 1961-1964
  • Medlem Styret i Stavanger krets av norsk lektorlag
  • Medlem Styret i Ungdomsrådet for kristen oppseding
  • Medlem Styret i Sauda lokalforening av norsk lektorlag

Litteratur

  • Bondevik, Kjell: Jordbruket i norsk folketru. (3 bind), Oslo
  • Bondevik, Kjell: Karmsund mållag i 25 år, 1938
  • Bondevik, Kjell: Segner um svartedauen i Sogn, Leikanger 1939
  • Bondevik, Kjell: Sogndal sparebank i 100 år. 1841-10. juli 1941, Haugesund 1941
  • Bondevik, Kjell: Studiar i norsk segnhistorie, Oslo 1948
  • Bondevik, Kjell: Sogndal sparebank i 125 år 1841-10. juli 1966, Sogndal 1966
  • Berg, Arthur: I stridens hete: Kjell Bondevik, Oslo 1969
  • Demokrati- og kulturansvar. Festskrift til Kjell Bondevik på 70-års dagen 11. mars 1971, Valo Oslo 1971
  • Bondevik, Kjell: Sogndal Folkehøgskule i 100 år, 1971
  • Bondevik, Kjell: Kristent innslag i norsk politikk 1800-1930, Oslo 1975
  • Heddal, Ingvar: Statsministeren vi ikke fikk. Kjell Bondevik. En biografi, Oslo 1981