Borgen, Kjell

Borgen, Kjell (1939-1996)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant
for Hedmark 1989-1993
Ansiennitet:
16 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Borgen, Kjell har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 21.10.1939 i Oslo
  • Død 22.08.1996
  • Sønn av bygningsarbeider Jarle Borgen (1909-1992) og hjemmeværende Klara Kamphaug (1915-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 7 for Hedmark, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 4 for Hedmark, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 1 for Hedmark, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 1 for Hedmark, 1989 - 1993, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 09.05.1986-30.09.1989, Ingrid Nylund møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1989-16.10.1989, Grethe G. Fossum møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 03.11.1990-04.09.1992, Grethe G. Fossum møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1977-81

    Midlertidig president, Lagtinget, 10.12.1979 - 18.12.1979

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1977-81

    Medlem, Samferdselskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Formann, Samferdselskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Nestleder, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 23.10.1985 - 09.05.1986
    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 09.05.1986

    1989-93

    Medlem, Forsvarskomiteen, 15.09.1992 - 30.09.1993
    Medlem, Valgkomiteen, 30.09.1992 - 30.09.1993
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.09.1992 - 30.09.1993
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 03.11.1990
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.10.1989 - 03.11.1990

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 08.11.1985 - 09.05.1986

    1989-93

    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 03.05.1993 - 30.09.1993
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 22.10.1992 - 30.09.1993
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 07.11.1989 - 03.11.1990

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1985-89

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1985 - 09.05.1986

    1989-93

    Leder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 04.09.1992 - 30.09.1993

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Samferdselsdepartementet, 09.05.1986 - 13.06.1988
    Statsråd, Kommunal- og arbeidsdepartementet, 13.06.1988 - 16.10.1989
    Statsråd, Kommunaldepartementet, 03.11.1990 - 04.09.1992

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1958
  • Elverum lærerskole 1960-1962
  • Handelsskole 1960
  • Grunnfagseksamen i norsk ved Universitetet i Oslo 1964
  • Grunnfagseksamen i pedagogikk psykologi 1968

Yrke

  • Lærer ved Rendalen ungdomsskole 1962-1966
  • Skolestyrer Fagertun barne- og ungdomsskole 1967-1972
  • Tiltakssjef i Rendalen kommune 1972-1996
  • Fylkesmann i Hedmark 1993-1996

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Rendalen kommunestyre 1965-1967, ordfører 1967-1971, 1971-1975, 1975-1977

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Hedmark 1967-1971, 1971-1974, 1975-1979
  • Fylkesvaraordfører fylkesting, Hedmark 1974-1975

Offentlige verv

  • Nestformann Sosialstyret, Rendalen 1965-1967
  • Formann Fylkesplankomiteen 1973-1974
  • Medlem Folketrygdfondet - 1. fondsstyre, Oslo 1974-1978
  • Medlem Fylkesvegstyret 1975-1979
  • Formann Styringsutvalget for fylkesplanen, Hedmark fra 1975
  • Varamedlem Rådet for Distriktenes utbyggingsfond fra 1977
  • Leder Styret i Statens kornforretning 1993-1995

Tillitsverv i partier

  • Formann Sør-Østerdal distriktslag av AUF 1957-1959
  • Formann Rendalen Arbeiderparti 1964-1967
  • Formann Hedmark DNA 1976-1990
  • Medlem Landsstyret fra 1981
  • Varamedlem Det norske Arbeiderpartis sentralstyre 1983-1985, medlem 1985-1993
  • Medlem diverse utredningsutvalg