Furnes, Kjell

Furnes, Kjell (1936-)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Møre og Romsdal 1985-1989
Ansiennitet:
6 år, 257 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 21.06.1936 i Giske, Møre og Romsdal
  • Sønn av bygningssnekker Hjalmar Furnes (1906-1985) og husmor Anna Martha Giskeødegård (1909-1954)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Møre og Romsdal, 1981 - 1985, KrF.
  • Representant nr 8 for Møre og Romsdal, 1985 - 1989, KrF.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 08.06.1983-30.09.1985 for Kjell Magne Bondevik.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Finanskomiteen, 16.06.1983 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 21.05.1986
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 15.05.1986
    Medlem, Finanskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.05.1986 - 30.09.1989
    Varamedlem, Valgkomiteen, 21.05.1986 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 08.11.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Den norske parlamentarikerdelegasjon til EFTA, 16.12.1985 - 30.09.1989
    Delegat, FNs generalforsamling, 1986 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1985-89

    Nestleder gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1985 - 10.05.1986
    Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 10.05.1986 - 30.09.1989

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Eksamen ved Trondheim tekniske skole 1963

Yrke

  • Arbeidet som bygningsingeniør i forskjellige bransjer 1963-1966
  • Bygningsingeniør i arkitektfirma Vestplan A/S 1966-1975

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • H.M. Kongens fortjenestemedalje i gull 2004

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Giske kommunestyre 1963-1967, 1967-1970, varaordfører 1970-1971, ordfører 1971-1975

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Møre og Romsdal 1971-1975, fylkesordfører 1975-1979, 1979-1983

Offentlige verv

  • Lagrettemann, doms- og skjønnsmann Frostating Lagmannsrett 1971-1975
  • Medlem Styret for Tafjord Kraftselskap fra 1972
  • Formann Styret for Vigra Sjukeheim 1979-1981
  • Medlem Trafikksikkerhetsrådet 1980
  • Medlem Styret for Norges Kommunalbank 1982-1986

Tillitsverv i partier

  • Formann Giske KrFU 1965-1969

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Giske Indremisjon 1971-1973
  • Medlem Styret i Sunnmøre Indremisjon 1974-1980
  • Formann Sunnmøre Indremisjon 1976-1980, kretssekretær 1989-2001
  • Medlem Landsstyret i Santalmisjonen 1981-1987
  • Formann Kretsstyret for Santalmisjonen-Sunnmøre Krets 1983-1989
  • Formann Styret for Stortingets avholdslag 1985-1989
  • Nestformann Vestlandske Indremisjonsforbund 1986-1990, formann 1990-1994
  • Formann Styret for Israels venner på Stortinget 1988-1989
  • Formann Bibelskolen på Bildøy 1995-2001
  • Nestformann Kristenfolkets Edruskapsråd

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Borgund Sparebank 1983-1985
  • Nestformann Ordet og Israel 1991-1993, formann fra 1994
  • Formann Stiftelsen Magda Sævik fra 1998
  • Nestformann Styret for avisen Norge I DAG 1999-2005

Litteratur

  • Furnes, Kjell: Slekta vår gjennom 400 år, Eget Ålesund 1998
  • Furnes, Kjell: Ei Øygards-slekt på Giske, Eget Giske 2000
  • Furnes, Kjell: Sunnmørske Bedehusland, Eget Ålesund 2003
  • Furnes, Kjell: Lekmannsrøster frå Sunnmøre, Eget Ålesund 2005
  • Furnes, Kjell: Med Guds Ord - til sunnmørsfolket, Eget Ålesund 2007