Langeland, Kjeld

Langeland, Kjeld (1920-1973)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1969-1973
Ansiennitet:
7 år, 117 dager

Gå til bildegalleri

Langeland, Kjeld har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 09.08.1920 i Bergen, Hordaland
  • Død 25.01.1973
  • Sønn av disponent Henning Johannes Langeland (1895-1928) og Clara Magdalene Selvig (1893-1977)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Hordaland, 1965 - 1969, H.
  • Representant nr 4 for Hordaland, 1969 - 1973, H.

Vararepresentasjoner

  • Fra 25.01.1973, Sigrid Utkilen møter som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Nestformann, Kirke- og undervisningskomiteen, 14.10.1969 - 13.10.1970
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 13.10.1970 - 25.01.1973

Medlemskap i delegasjoner

  • 1965-69

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1969-73

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1969 - 01.10.1970

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Diverse kurs
  • Student 1939
  • Forberedende prøve 1941
  • Bifagseksamen i tysk 1943
  • Bifagseksamen i historie 1946
  • Studieopphold i England 1948
  • Lærerprøven i engelsk 1950
  • Studieopphold i USA 1959

Yrke

  • Lærer ved Cand. philol. Danielsens skole, Bergen 1945-1949
  • Lærer ved Åsane folkeskole 1950-1953
  • Adjunkt ved Åsane realskole og gymnas 1953-1973

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Åsane kommunestyre 1955-1959, ordfører 1959-1963, 1963-1965, medlem 1965-1967, 1967-1971
  • Medlem Bergen kommunestyre 1971-1973

Offentlige verv

  • Forretningsfører Overformynderiet, Åsane 1956-1960
  • Formann Skolestyret, Åsane 1959
  • Medlem Fylkesskolestyret, Hordaland 1960-1967
  • Formann Skolenemnda, Hordaland 1964-1966

Tillitsverv i partier

  • Formann Åsane Høyre 1956-1960
  • Distriktsstudieleder Hordaland Høyre 1958-1962, formann 1962-1966

Tillitsverv i organisasjoner

  • Tillitsmann Norsk lektorlag 1953-1965
  • Tillitsverv Lokale idrettsorganisasjoner

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Dagbladet "Dagen" 1962-1965