Tellander, Kjell

Tellander, Kjell (1899-1968)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Kjøpstedene i Nordland, Troms og Finnmark (Bodø, Hammerfest, Narvik, Tromsø, Vadsø, Vardø) 1945-1949
Ansiennitet:
4 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Tellander, Kjell har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 14.03.1899 i Oslo
  • Død 24.09.1968
  • Sønn av redaksjonssekretær Thomas Tellander (1869-1941) og Kaja Olava Monkerud (1870-1946)

Stortingsperioder

  • Representant nr 3 for Kjøpstedene i Nordland, Troms og Finnmark (Bodø, Hammerfest, Narvik, Tromsø, Vadsø, Vardø), 1945 - 1949, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Kommunalkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950
    Medlem, Valgkomiteen, 15.04.1948 - 10.01.1950

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1917
  • Cand.jur. 1922

Yrke

  • Edsvoren fullmektig hos byfogden i Tromsø 1922-1924
  • Konstituert byfogd i Tromsø 1924-1926
  • Juridisk sekretær hos teknisk rådmann i Aker 1927-1928
  • Rådmann i Bodø 1928-1967
  • Adjungert fylkesmann i Nordland 1940-1941
  • Gjenreisingsleder for Nord-Norge 1941

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Norges Byforbunds og Norges Herredsforbunds hederstegn 1966

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Bodø Elektrisitetsverk 1936-1948, formann 1954-1967
  • Medlem Havnestyret, Bodø 1945-1946, formann 1952-1967
  • Medlem Skatteutjamningskomiteen av 1946 1946-1956
  • Medlem Kontrollkomiteen i Den Norske Stats Husbank 1946-1966
  • Medlem Rådet for Den Norske Stats Husbank 1946-1966

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Byforbundet 1946-1968

Andre administrative verv

  • Varamedlem Representantskapet for Det Norske Luftfartsselskap 1946-1951, medlem 1951-1961