Five, Kaci Kullmann

Five, Kaci Kullmann (1951-2017)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Akershus 1993-1997
Ansiennitet:
16 år, 10 dager

Gå til bildegalleri

Five, Kaci Kullmann har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 13.04.1951 i Oslo
  • Død 19.02.2017
  • Datter av tannlege Kjell Kullmann (1925-1996) og tannpleier Anne-Lise Heiberg (1927-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Akershus, 1977 - 1981, H.
  • Representant nr 5 for Akershus, 1981 - 1985, H.
  • Representant nr 5 for Akershus, 1985 - 1989, H.
  • Representant nr 4 for Akershus, 1989 - 1993, H.
  • Representant nr 2 for Akershus, 1993 - 1997, H.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 16.10.1989-03.11.1990, Jan Tore Sanner møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 16.10.1989
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 08.11.1990 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Utenrikskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Den norske parlamentarikerdelegasjon til EFTA, 06.06.1984 - 30.09.1985

    1989-93

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 29.10.1991 - 30.09.1993
    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 03.05.1993 - 30.09.1993

    1993-97

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 25.10.1993 - 31.10.1994
    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Europautvalget, 06.05.1994 - 30.09.1997

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1981-85

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Nestleder gruppestyret, Høyre, 01.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Nestleder gruppestyret, Høyre, 03.11.1990 - 01.05.1991
    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.05.1991 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1993 - 30.09.1996

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Utenriksdepartementet, (Handelsavd.), 16.10.1989 - 03.11.1990

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Eiksmarka, folkeskole 1964
  • Nadderud videregående skole, examen artium 1969
  • Handelsgymnas, studentfagkurset 1970
  • Cand.mag. (offentlig rett, fransk og statsvitenskap), UiO 1975
  • Cand.polit. (statsvitenskap hovedfag), UiO 1981

Yrke

  • Diverse styreverv
  • Konsulent Norsk arbeidsgiverforening 1980-1981
  • Seniorrådgiver og samfunnskontakt i European Public Policy Advisors 1997-1998
  • Konserndirektør i Aker RGI med ansvar for samfunnskontakt, nasjonalt og internasjonalt 1998-2002
  • Samfunns- og myndighetskontakt i Kaci Rådgivning fra 2002

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Ridder av Den franske æreslegionen 2006

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bærum kommunestyre 1975-1979, 1979-1981

Offentlige verv

  • Medlem Ungdomsnemnda, Bærum 1975-1979
  • Medlem Utvalg til å utrede bedret reisetilbud for vernepliktige mannskaper 1979
  • Medlem Utvalg til å vurdere problemer med skolens innhold 1979-1982
  • Varamedlem Statens ungdomsråd 1979-1981
  • Viseformann Skolestyret, Bærum 1979-1981
  • Varamedlem Statens naturvernråd 1981-1986
  • Varamedlem Nobelkomiteen 2000-2002, medlem 2003-2015, leder 2015-2017
  • Leder Styret for Norges Eksportråd 2000-2002
  • Medlem Utvalget til å utrede gassteknologi 2001-2003

Tillitsverv i partier

  • Kasserer Bærum Unge Høyre 1970-1971, viseformann 1971-1972, formann 1972-1973
  • Medlem Unge Høyres sentralstyre 1973-1977
  • Medlem Høyres sentralstyre 1975-1982
  • Formann Unge Høyres Landsforbund 1977-1979
  • Medlem Høyres programkomité 1979-1981
  • Viseformann Bærum Høyre 1979-1982
  • 2. viseformann Høyre 1982-1984, 1. viseformann 1984-1988, leder 1991-1994

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Lillehammer OL-92 1984-1986
  • Medlem Lillehammers olympiske organisasjonskomité (LOOC) 1988-1989
  • Medlem Lillehammer OLs kulturutvalg 1989-1989
  • Nestformann Rådet for SOS-barnebyer 1997-2002, leder fra 2002

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Kreditkassen 1978-1982
  • Medlem Representantskapet for livsforsikringsselskapet Gjensidige 1979-1983
  • Varamedlem Styret for Asker og Bærum Budstikke 1997-1999, medlem fra 1999
  • Leder Styret for Scheiblers legat 1998-2002, nestleder fra 2002
  • Medlem Styret for P4 1998-1998, leder 1999-1999
  • Medlem Bedriftsforsamlingen i Løvenskiold Vækerø fra 1998
  • Medlem Bedriftsforsamlingen i Aker RGI 2000-2002
  • Medlem Styret for Norsk Medisinaldepot ASA fra 2001
  • Medlem Styret i Statoil 2002-2003 (til 29.09.2003), konstitituert leder 2003-2003 (29.09.-01.11.2003), nestleder 2003-2007 (fra 01.11.2003)
  • Medlem Styret for Magda Muller Mowinckels legat fra 2002
  • Leder Stiftelsesforeningen fra 2003
  • Medlem Styret for Vitus apotek fra 2003
  • Medlem Styret for Bluewater Insurance ASA fra 2004
  • Medlem Styret for Clavis Pharma ASA fra 2007

Litteratur

  • Five, Kaci Kullmann: Erfaringer med etableringsloven, Oslo 1981
  • Petersen, Jan og Kaci Kullmann Five: Det nye Europa, Høyres Hovedorganisasjon Oslo 1990
  • Five, Kaci Kullmann: Avlutningstale på Høyres landsmøte 1991, Høyres Hovedorganisasjon Oslo 1991
  • Five, Kaci Kullmann: "Norges plass i europeisk samarbeid", i: Norsk militært tidsskrift årg 162, nr. 12, 1992
  • Jønsson, Bjørg: Bak masken: seks politikerportretter, Gyldendal Oslo 1993