Hareide, Knut Arild

Hareide, Knut Arild (1972-)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Representant for
Hordaland 2017-2021
Medlem
Utenriks- og forsvarskomiteen
Ansiennitet:
9 år, 154 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 23.11.1972 i Bømlo, Hordaland
  • Sønn av transportsjef Ragnar Hareide (1934-) og førstekonsulent Tordis Økland (1935-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 5 for Hordaland, 1997 - 2001, KrF.
  • Vararepresentant nr 6 for Hordaland, 2001 - 2005, KrF.
  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 2005 - 2009, KrF.
  • Representant nr 16 for Akershus, 2009 - 2013, KrF.
  • Representant nr 7 for Hordaland, 2013 - 2017, KrF.
  • Representant nr 12 for Hordaland, 2017 - 2021, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2009-2013

    Leder, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Valgkomiteen, 07.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 12.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 12.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 2009-2013

    Leder, Den særskilte komité til å behandle redegjørelse fra justisministeren og forsvarsministeren i Stortingets møte 10. november 2011 om angrepene 22. juli, 17.11.2011 - 08.03.2012

Medlemskap i delegasjoner

  • 2013-2017

    Medlem, Europautvalget, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 12.11.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 12.10.2017 - 30.09.2021
    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 07.11.2017 - 20.11.2017
    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 20.11.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2009-2013

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 18.06.2011 - 30.09.2013

    2013-2017

    Leder gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 16.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Leder gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 06.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i regjering

  • Politisk rådgiver, Kirke-, utdannings- og forskningsdepartementet, 13.08.1998 - 17.03.2000
    Statssekretær, Finansdepartementet, 19.10.2001 - 04.08.2003
    Statsråd, Miljøverndepartementet, 18.06.2004 - 17.10.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Rubbestadnes skole 1980-1989
  • Bømlo videregående skole 1989-1992
  • Norges Handelshøyskole, siviløkonomstudiet 1992-1997
  • Sosiologi grunnfag, UiB 1995

Yrke

  • Trainee i Schibsted ASA 1997-1998
  • Forretningsutvikler i Schibsted ASA 2000-2001
  • Prosjektleder i Schibsted ASA 2005-2006
  • Organisasjonsdirektør i Schibsted ASA 2006-2009

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bømlo kommunestyre 1991-1995

Offentlige verv

  • Medlem Kulturstyret, Bømlo 1991-1995

Tillitsverv i partier

  • Medlem KrFUs Sentralstyre 1999-2001
  • Medlem KrFs Sentralstyre 2001-2003
  • 2. nestleder Kristelig Folkeparti 2003-2007, leder fra 2011

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Norges Studentunion 1993-1994
  • Leder Norges Handelshøyskoles Studentforening 1994-1995
  • Medlem Rådet for Navigatørene 2000-2002 (kristen frivillig org.)
  • Medlem Plan Norge fra 2007
  • Medlem KRIK, kristen idrettskontakt 2007-2011
  • Medlem Styret for Løvebakken mållag fra 2009