Haus, Knut

Haus, Knut (1915-2006)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Rogaland 1981-1985
Ansiennitet:
13 år, 129 dager

Gå til bildegalleri

Haus, Knut har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 08.06.1915 i Greipstad, Vest-Agder
  • Død 23.06.2006
  • Sønn av lærer og kirkesanger Nils Thorkelsen Haus (1863-1957) og lærer og hjemmeværende Ingeborg Tomine Nygård (1892-1965)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Rogaland, 1961 - 1965, KrF.
  • Vararepresentant nr 1 for Rogaland, 1965 - 1969, KrF.
  • Vararepresentant nr 1 for Rogaland, 1969 - 1973, KrF.
  • Representant nr 6 for Rogaland, 1973 - 1977, KrF.
  • Representant nr 6 for Rogaland, 1977 - 1981, KrF.
  • Representant nr 9 for Rogaland, 1981 - 1985, KrF.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 28.08.1963-25.09.1963 for Kjell Bondevik.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1973-77

    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Landbrukskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 01.06.1977 - 30.09.1977

    1977-81

    Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Landbrukskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.05.1981 - 30.09.1981

    1981-85

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Formann, Landbrukskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 12.06.1985 - 30.09.1985

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1981-85

    Medlem, Styret for "Mindegaven til Norge 1914 fra det norske utflytterfolk i Nord-Amerika", 20.11.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i delegasjoner

  • 1977-81

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1977 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1978 - 1978

    1981-85

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 16.06.1983 - 30.09.1985

    1985-89

    Delegat, FNs generalforsamling, 1985 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Sørlandets kristelige ungdomsskole, Birkeland 1933
  • Vest-Agder landbruksskole, Søgne 1936
  • Artiumskurs Volda gymnas 1937
  • Sivilagronom, Norges Landbrukshøgskole, jordbrukslinjen 1941

Yrke

  • Bestyrer ved Tresamyrenes brenntorvfabrikk, Stor-Elvdal 1941-1942
  • Assistent ved Statens frøkontroll 1942-1944
  • Avdelingsleder ved Statens frøkontroll, Trondheim 1944-1948
  • Avdelingsleder ved avdelingen på Ås 1948-1950
  • Assistent ved Felleskjøpets forsøks- og stamsædgård, Vidarshov i Vang 1950-1953
  • Driftsleder ved Rogaland stamsædgård, Klepp 1953-1979

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Klepp kommunestyre 1959-1963, varaordfører 1971-1973
  • Medlem Klepp formannskap 1963-1967

Offentlige verv

  • Medlem Klepp menighetsråd 1957-1960, formann 1960-1961
  • Medlem Brannstyret, Klepp 1963-1965, formann 1965-1974
  • Varamedlem Statens korn- og kraftforråd 1980-1986
  • Medlem Styret for Rogaland fylkes edruskapsnemnd 1986-1988, formann 1988-1990

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Rogaland Kristelig Folkeparti 1960-1969
  • Formann Rogaland Kristelig Folkeparti 1964-1969

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Rogaland fylkeskrets av Norske kommuners sentralforbund kursutvalg 1971-1973
  • Varaleder Styret for Rogaland fylkeskrets av Norske kommuners sentralforbund 1971-1973

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Landbruksbankens Vestlandsavdeling 1970-1978