Vik, Knut Severin Jakobsen

Vik, Knut Severin Jakobsen (1892-1972)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1958-1961
Ansiennitet:
9 år, 288 dager

Gå til bildegalleri

Vik, Knut Severin Jakobsen har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 23.02.1892 i Bruvik, Hordaland
  • Død 16.07.1972
  • Sønn av veioppsynsmann og småbruker Jakob Knutsen Vik (1864-1955) og Magdeli Herfindal (1860-1936)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 7 for Hordaland, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 7 for Hordaland, 1958 - 1961, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 05.01.1952-18.07.1953 for Jakob Martin Pettersen.
  • Rykket opp som representant 18.07.1953 etter Ole Jensen Rong d.y.s død.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1950-53

    Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 15.01.1952 - 10.01.1954
    Medlem, Protokollkomiteen, 15.01.1952 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 11.01.1954 - 10.01.1958
    Sekretær, Protokollkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 11.01.1958 - 30.09.1961
    Sekretær, Protokollkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Framhaldsskole 1907

Yrke

  • Gruvearbeider ved Skaftun kalksteinbrudd 1925-1942
  • Formann ved Skaftun kalksteinbrudd 1942-1951

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bruvik kommunestyre 1931-1934, 1934-1937, 1937-1939, ordfører 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955, 1955-1957

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Hordaland 1945-1947, 1947-1950

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Bruvik elektrisitetsverk 1933-1951
  • Skjønnsmann 1938, 1941-1943
  • Skjønnsmann 1938, 1941-1943
  • Medlem Arbeidsnemnda, Bruvik 1942-1945
  • Medlem Styret for Norheimsund yrkesskole
  • Medlem Styret for Øystese statsrealskole

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i lokallag av arbeiderpartiet 1930-1934
  • Medlem Styret i distriktslag av arbeiderpartiet 1950-1953
  • Formann Skaftå arbeiderlag

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Distriktsavdeling av Norske kristne arbeideres forbund 1950-1954
  • Formann Norske kristne arbeideres forbund fra 1957
  • Medlem Styret i Blå kors distriktsavdeling

Andre administrative verv

  • Varamedlem Representantskapet for Årdal og Sunndal Verk A/S 1958-1962