Ytre-Arne, Knut

Ytre-Arne, Knut (1896-1968)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1961-1965
Ansiennitet:
16 år, 108 dager

Gå til bildegalleri

Ytre-Arne, Knut har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 19.12.1896 i Haus, Hordaland
  • Død 30.03.1968
  • Sønn av gardbruker Lars Ytre-Arne (1871-) og Dordi Vikne (1867-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 1945 - 1949, V.
  • Representant nr 8 for Hordaland, 1950 - 1953, V.
  • Representant nr 4 for Hordaland, 1954 - 1957, V.
  • Representant nr 4 for Hordaland, 1958 - 1961, V.
  • Representant nr 3 for Hordaland, 1961 - 1965, V.

Vararepresentasjoner

  • Rykket opp som representant 13.07.1949 etter Nils Tveits død.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1958-61

    Sekretær, Lagtinget, 18.01.1958 - 11.01.1959
    Varasekretær, Stortinget, 12.01.1959 - 30.09.1960
    Sekretær, Lagtinget, 01.10.1960 - 30.09.1961

    1961-65

    Varapresident, Stortinget, 06.10.1961 - 30.09.1965

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Landbrukskomiteen, 13.07.1949 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Landbrukskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Landbrukskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Landbrukskomiteen, 27.01.1958 - 01.10.1959
    Sekretær, Landbrukskomiteen, 01.10.1959 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Valgkomiteen, 06.10.1961 - 30.09.1965
    Sekretær, Landbrukskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Fana folkehøgskule
  • Kurs ved Norges lærerhøgskole
  • Studiereiser i Sverige, Danmark og Tyskland
  • Jordbruksskolen på Stend 1916-1918
  • Statens småbrukslærerskole 1920-1921

Yrke

  • Kursleder ved Hordaland landbruksselskap 1922
  • Lærer ved småbruks- og jordbruksskoler 1922-1938
  • Vandrelærer i jord- og husdyrbruk i Hordaland 1939-1947
  • Fylkesagronom 1948-1966

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Klostermedaljen 1965

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varaordfører Fana kommunestyre 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955

Offentlige verv

  • Formann Styret for Trygdekassa, Meland 1929-1939
  • Medlem Ligningsrådet, Meland 1932-1937, formann 1937-1939
  • Formann Jordstyret, Meland 1932-1940
  • Medlem Edruskapsnemnda, Meland 1937-1939
  • Formann Skogutvalget, Fana 1945-1957
  • Formann Edruskapsnemnda, Hordaland 1946-1958
  • Formann Vegutvalget, Fana 1947-1955
  • Tilsynsmann for prestegårdene i Midthordland 1947-1964
  • Medlem arbeidsutvalg for interkommunal nemnd om elektrifisering av Bergensbanen 1949-1964
  • Medlem Representantskapet for A/S Vaksdal mølle 1956-1959
  • Formann Kontrollkomiteen for A/S Vaksdal Mølle 1956-1959
  • Medlem Administrasjonen for Hypotekbankens og Norges Småbruks- og Bustadbanks kontor, avdeling Bergen 1957-1968
  • Formann Styret for A/S Vaksdal Mølle 1959-1968
  • Medlem Rådet for Norsk utviklingshjelp 1965-1968
  • Medlem Statens Landbruksbanks avdelingsstyre i Bergen 1965-1968
  • Medlem Nemnda om småbruksundervisning
  • Formann interkommunal elektrisitetsnemnd for Nordhordland

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i Meland Venstrelag 1932-1937
  • Medlem Styret i Fana Venstrelag 1946-1948, formann 1948-1952
  • Formann Hordaland Venstrelag 1958-1962

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Hordaland fjørfeavlslag 1932-1947
  • Ordfører Norsk fjørfeavlslag 1933-1951
  • Formann Hordaland fylke av Det norske totalavholdslag 1943-1950
  • Medlem Avholdsfolkets landsnemnd 1949-1967
  • Formann Den store innsamlingskomiteen til DNT sitt 100 års jubileum 1959
  • Formann Meland Bonde- og småbrukarlag
  • Medlem Representantskapet i Norsk Myrselskap

Andre administrative verv

  • Revisor Alversund og Meland Einbåtlag 1927-1939
  • Medlem Styret for Bergen og Nordhordland trafikklag 1928-1957
  • Medlem Styret for Bergen og Opland eggcentral 1930-1932, 1949-1953
  • Medlem Styret i Hordaland Landbruksmuseum 1945-1968
  • Medlem Styret for L/L Fanabilane 1948-1957
  • Medlem Styret for Det norske Totalavholdsselskaps forlag Ariel 1952-1957
  • Ordfører Rådet for fjørfeslakteriet i Bergen

Litteratur

  • Ytre-Arne, Knut: Ord og Gjerninger, 1982