Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Opseth, Kjell ( 1936- )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Sogn og Fjordane 1997-2001
Ansiennitet: 20 år, 0 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 02.01.1936 i Førde, Sogn og Fjordane
Sønn av fabrikkeier Karl Opseth (1896-1964) og hjemmearbeidende Orlaug Bruland (1894-1978)

Stortingsperioder

Representant nr 4 for Sogn og Fjordane, 1981 - 1985, A.
Representant nr 4 for Sogn og Fjordane, 1985 - 1989, A.
Representant nr 1 for Sogn og Fjordane, 1989 - 1993, A.
Representant nr 1 for Sogn og Fjordane, 1993 - 1997, A.
Representant nr 1 for Sogn og Fjordane, 1997 - 2001, A.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 03.11.1990-30.09.1993, Reidar Sandal møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1993-22.12.1995, Reidar Sandal møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 22.12.1995-30.09.1997, Marit Lefdal møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1997-17.10.1997, Marit Lefdal møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1981-85

Medlem, Energi- og industrikomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985

1985-89

Medlem, Energi- og industrikomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989

1989-93

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 03.11.1990
Sekretær, Samferdselskomiteen, 23.10.1989 - 03.11.1990
Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 03.11.1990

1997-2001

Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 30.09.2001
Sekretær, Næringskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

1981-85

Medlem, Stortingets administrasjonsstyre, 01.10.1981 - 30.09.1985

1985-89

Medlem, Stortingets administrasjonsstyre, 01.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

1997-2001

Varamedlem, Europautvalget, 04.11.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i gruppestyrer

1985-89

Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 09.05.1986 - 30.09.1989

1989-93

Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1989 - 03.11.1990

1997-2001

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 17.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i regjering

Statsråd, Samferdselsdepartementet, 03.11.1990 - 25.10.1996
Statsråd, Kommunal- og arbeidsdepartementet, 25.10.1996 - 17.10.1997

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Sogndal yrkesskule (elektrikerlinje) 1955-1956
  • Skiensfjordens tekniske fagskole (elektrolinje) 1959-1961
  • Tillegg for installasjon og verkstedsdrift 1961-1962
  • Handelsskole 1968-1969

Lærlingepraksis

  • Elektrikerlærling Førde 1953-1955, 1958-1959

Fagbrev

  • Elektromontør gruppe L 1961

Yrke

  • Ingeniør Porsgrunn 1962-1963
  • Arbeidsleder Oslo 1963-1965
  • Installasjonssjef Oslo 1965-1966
  • Installasjonssjef Førde kommunale elektristitetsverk 1966-1975
  • Installatør og disponent A/S NEBB-Førde 1975-1985
  • Selvstendig næringsdrivende fra 2001 (deltid)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Førde formannskap 1971-1975, 1975-1979, 1979-1983

Offentlige verv

  • Medlem Rådet for Førde Helsetun 1972-1983
  • Medlem Styret for L/L Svultingen 1975-1987
  • Medlem Rådet for Førde og Naustdal elektrisitetsverk 1975-1987
  • Medlem Generalplanutvalget, Førde 1976-1981
  • Medlem Regjeringsutvalget for informasjonsteknologi 1995
  • Nestleder Styret i Helse Førde, Førde 2001-2008

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Førde Ap 1967-1977
  • Formann Førde Ap 1968-1976
  • Formann Sogn og Fjordane Ap 1978-1982
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1979-1985

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Sogn og Fjordane LOs utvalg for familiespørsmål 1976-1981
  • Sekretær Norsk forbund for arbeidsledere og tekniske funksjonærer, avdeling 134 1977-1982
  • Medlem Fylkesavdelingen av Norske Kommuners Sentralforbund 1980-1983

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Førde Sementvarefabrikk 1969-1989
  • Medlem Styret for A/S NEBB-Førde 1975-1983
  • Medlem Synøve Finden ASA 2001-2007
  • Medlem Styret for Saga Fjordbase A/S fra 2001
  • Leder Styret for Hologalandsbrua A/S fra 2001
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget