Knudsen, Konrad Gustav

Knudsen, Konrad Gustav (1890-1959)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Buskerud 1954-1957
Ansiennitet:
21 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Knudsen, Konrad Gustav har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 19.08.1890 i Drammen, Buskerud
  • Død 16.06.1959
  • Sønn av malermester Olaves Knudsen (1853-1896) og Gina Larsen (1867-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Buskerud, 1937 - 1945, A.
  • Representant nr 1 for Buskerud, 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 1 for Buskerud, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 1 for Buskerud, 1954 - 1957, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Valgkomiteen, 10.12.1945 - 10.01.1950
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.12.1945 - 10.01.1950
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.01.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Varamedlem, Spesialkomité for særlige utenrikspolitiske spørsmål og beredskapssaker, 10.04.1948 - 10.01.1950

Medlemskap i delegasjoner

  • 1945-49

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1949 -

    1950-53

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1950 - 1950
    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1952 - 1952

    1954-57

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1954 - 1954

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Studiereiser til USA, Frankrike og England
  • Handelsskole 1904
  • Engelsk korrespondanseskole 1915

Yrke

  • Arbeidet som maler i Drammen 1905-1908
  • Arbeidet som maler, skog- og anleggsarbeider i Amerika 1908-1917
  • Redaktør i Socialdemokraten i Chicago 1917-1920
  • Malermester i Drammen 1920-1923
  • Redaktør i Fremtiden's (Drammen) avdelingskontor, Hønefoss 1923-1936
  • Riksrevisor 1949-1957

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Arbeidet ved legasjonen i Stockholm 1940
  • Foredragsholder for Statens informasjonstjeneste i Canada 1941
  • Ansatt ved Riksrevisjonens kontor i New York 1942-1945

Verv

Offentlige verv

  • Varamedlem Riksrevisjonen 1946

Tillitsverv i partier

  • Formann Drammen arbeiderpartis ungdomslag fra 1921
  • Formann Drammen Arbeiderparti 1922-1923
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1923-1925
  • Fylkessekretær Buskerud arbeiderparti 1924-1936

Tillitsverv i organisasjoner

  • Sekretær Ringerike turistforening 1930-1945