Stordrange, Kolbjørn

Stordrange, Kolbjørn (1924-2004)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Vest-Agder 1973-1977
Ansiennitet:
12 år, 7 dager

Gå til bildegalleri

Stordrange, Kolbjørn har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 27.09.1924 i Nes, Vest-Agder
  • Død 18.11.2004
  • Sønn av gårdbruker Reinert Stordrange (1880-1924) og gårdbruker Bendikte Haukland (1889-1971)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Vest-Agder, 1958 - 1961, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Vest-Agder, 1965 - 1969, H.
  • Representant nr 3 for Vest-Agder, 1969 - 1973, H.
  • Representant nr 3 for Vest-Agder, 1973 - 1977, H.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 12.10.1965-30.09.1969 for Sverre Walter Rostoft.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1969-73

    Sekretær, Stortinget, 08.10.1969 - 30.09.1971

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Formann, Den hemmelige protokollkomiteen, 12.10.1965 - 09.02.1967
    Medlem, Protokollkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Landbrukskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Delegat, FNs generalforsamling, 1969 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1970 - 1970

    1973-77

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1973 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1974 - 1974

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1945
  • Cand.philol. 1954
  • Pedagogisk eksamen 1956

Yrke

  • Gårdbruker på farsgården Stordrange i Nes fra 1947
  • Lærer ved Ringards realskole 1948-1953
  • Lektor ved Flekkefjord høyere skole fra 1955
  • Rektor ved Flekkefjord gymnas 1979-1991

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kongens fortjenstmedalje i gull 1994
  • Kommunenes sentralforbund hederstegn 1995

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Nes herredsstyre 1955-1959, varaordfører 1959-1963, medlem 1963-1964
  • Medlem Flekkefjord formannskap 1965-1965, 1979-1983, 1983-1987, 1987-1991
  • Medlem Flekkefjord bystyre 1991-1995

Offentlige verv

  • Formann Bygdeskolenemnda, Nes 1955-1958
  • Medlem Skolekomiteen, Flekkefjord 1965
  • Medlem Representantskapet for Kredittkassen 1979-1991
  • Medlem Representantskapet Vest- Agder Energiverk AS (VAE) 1979-1991
  • Medlem Rådet for Agder Distriktshøgskole fra 1981
  • Leder Kontrollkomiteen, Flekkefjord 1983-1995
  • Leder Kulturutvalget, Flekkefjord 1987-1991
  • Formann Hovedutvalget for kultur, Flekkefjord fra 1988
  • Leder Eldrerådet, Flekkefjord 1991-1995

Tillitsverv i partier

  • Medlem Vest-Agder Høyres fylkesstyre 1955-1963
  • Gruppeleder Høyres bystyregruppe i Flekkefjord 1979-1983

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Nes grunneigerforening 1954-1960
  • Medlem Flekkefjord Rotary 1959-1983, president 1984-1985, medlem 1986-2004

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Christiania Bank og Kreditkasse 1978-1991
  • Leder Kontrollutvalget i Christiania Bank- og Kreditkasse 1980-1991

Litteratur

  • Stordrange, Kolbjørn: Bernhard Shaw attitude towards Christianity
  • Artikler i aviser og tidsskrifter