Simensen, Kåre

Simensen, Kåre (1955-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Representant
for Finnmark 2013-2017
Medlem :
Utenriks- og forsvarskomiteen
Ansiennitet:
5 år, 240 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 30.08.1955 i Alta, Finnmark
  • Sønn av maskinkjører, skiferarbeider Erling Simensen (1926-2001) og husmor Hanna Haldorsen (1929-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 3 for Finnmark, 2009 - 2013, A.
  • Representant nr 3 for Finnmark, 2013 - 2017, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2009-2013

    Medlem, Familie- og kulturkomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i delegasjoner

  • 2009-2013

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 21.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 25.03.2014 - 30.09.2015
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 26.03.2015 - 30.09.2017
    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 12.11.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Europautvalget, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til konferansen for overvåking av EUs utenriks-, sikkerhets- og forsvarspolitikk, 12.11.2013 - 30.09.2017

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Bossekop skole 1962-1968
  • Alta ungdomsskole 1968-1971
  • Alta gymnas 1976-1978
  • Gjøvik Ingeniørhøyskole, edb/data 1982-1984
  • Finnmark distriktshøyskole, økonomi/adm. 1988-1990

Yrke

  • Skiferarbeider, selvstendig næringsdrivende 1973-1976
  • Data- og økonomimedarbeider, Finnmarksdata AS 1979-1982
  • Dataansvarlig drift, Sparebanken Nord-Norge 1984-1988
  • Dataprogammerer, Simko Data AS 1990-2007 (selvstendig næringsdrivende)
  • Kundekonsulent, Unique AS avd. Alta 1994-1996

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Alta kommunestyre 1995-1999, varaordfører 2003-2007
  • Medlem Alta formannskap 1999-2003

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Finnmark 2007-2009

Offentlige verv

  • Meddommer Tingretten, Alta fra 1995
  • Medlem Styret for Helse Nord RHF 2007-2009
  • Medlem Kultur-, nærings- og samferdselsutvalget, Finnmark 2007-2009