Schjøtt-Pedersen, Karl Eirik

Schjøtt-Pedersen, Karl Eirik (1959-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Finnmark 2005-2009
Ansiennitet:
24 år, 98 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 03.10.1959 i Vardø, Finnmark
  • Sønn av vaktleder Odd Eirik Schjøtt Pedersen (1925-1993) og ligningssekretær Aslaug Berntine Nilssen (1923-1981)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Finnmark, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 4 for Finnmark, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 3 for Finnmark, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 1 for Finnmark, 1993 - 1997, A.
  • Representant nr 1 for Finnmark, 1997 - 2001, A.
  • Representant nr 1 for Finnmark, 2001 - 2005, A.
  • Representant nr 1 for Finnmark, 2005 - 2009, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 25.10.1996-30.09.1997, Gunnar Mathisen møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1997-17.10.1997, Einar Johansen møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 17.03.2000-30.09.2001, Einar Johansen møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.2001-19.10.2001, Alf E. Jakobsen møtte som representant.
  • Statssekretær01.12.2006-30.09.2009, Alf E. Jakobsen møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1985-89

    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1992
    Medlem, Finanskomiteen, 23.10.1989 - 21.11.1990
    Varamedlem, Kontrollkomiteen, 23.10.1989 - 18.06.1992
    Nestleder, Finanskomiteen, 21.11.1990 - 30.09.1993
    Medlem, Valgkomiteen, 30.09.1992 - 30.09.1993
    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 17.06.1993 - 30.09.1993

    1993-97

    Leder, Finanskomiteen, 21.10.1993 - 25.10.1996
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 25.10.1996

    1997-2001

    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 17.03.2000
    Nestleder, Samferdselskomiteen, 21.10.1997 - 17.03.2000
    Varamedlem, Valgkomiteen, 14.11.1997 - 17.03.2000

    2001-2005

    Medlem, Kommunalkomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 01.12.2006
    Leder, Finanskomiteen, 19.10.2005 - 01.12.2006

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1993-97

    Leder, Utvalg til å vurdere reformer av Stortingets behandling av stats- og nasjonalbudsjettet, 21.03.1996 - 25.10.1996
    Medlem, Utvalg til å vurdere reformer av Stortingets behandling av stats- og nasjonalbudsjettet, 25.10.1996 - 20.03.1997

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1989 - 30.09.1993
    Delegat, FNs generalforsamling, 1990 -

    1993-97

    Varamedlem, Europautvalget, 21.06.1996 - 25.10.1996

    1997-2001

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 28.10.1997 - 17.03.2000

    2005-2009

    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 10.11.2005 - 01.12.2006

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 03.11.1990 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1993 - 25.10.1996

    1997-2001

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 17.10.1997 - 17.03.2000

    2001-2005

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 19.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Nestleder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 18.10.2005 - 01.12.2006

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Fiskeridepartementet, 25.10.1996 - 17.10.1997
    Statsråd, Finansdepartementet, 17.03.2000 - 19.10.2001
    Statssekretær, Statsministerens kontor, 01.12.2006 - 20.10.2009
    Statsråd, Statsministerens kontor, 20.10.2009 - 16.10.2013

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Eksamen 2-årig grunnkurs med handelsfag 1977
  • Eksamen videregående skole, allmennfaglig studieretning 1978
  • Cand.mag., Universitetet i Oslo (statsvitenskap, sosialøkonomi, offentlig rett) 1985

Yrke

  • Administrerende direktør Norsk olje og gass fra 2015

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Vardø formannskap 1979-1983, 1983-1985

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Vardø sykehus 1981-1985
  • Medlem Hovedutvalget for helsevern og sosial omsorg, Vardø 1983-1985
  • Varamedlem Det regionale høgskolestyret for Finnmark 1983-1985
  • Varamedlem Sivilforsvarsrådet 1983-1986
  • Nestleder Riksrevisjonen fra 2014

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Vardø A 1979-1980
  • Medlem Representantskapet for Oslo A 1980
  • Leder AUF-studentlag, Oslo 1980
  • Medlem Styret for Finnmark AUF 1980-1985
  • Medlem/tiltredende medlem Representantskapet Finnmark A fra 1981
  • Nestleder Vardø A's kommunestyregruppe 1983-1985
  • Medlem DNAs næringsutvalg 1985-1987
  • Medlem AUFs sentralstyre 1985-1989
  • Tiltredende medlem DNAs landskommunalutvalg 1985-1989
  • Medlem DNAs boligutvalg 1987-1988, leder 2001-2002
  • Medlem Eksekutivkomiteen i Atlantic Association of Young Political Leaders 1987-1991
  • Medlem DNAs Økonomisk-politiske utvalg 1989-1994
  • Leder DNAs Nord-Norge-utvalg 1992-1993
  • Leder Vardø A 1996
  • Leder DNAs utvalg for jobbskaping i distriktene 1997
  • Leder DNAs kystutvalg 2004-2005
  • Medlem DNAs programkomite fra 2007
  • Leder AUFs distriktspolitiske utvalg, industriutvalg, studentutvalg

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Landsutvalget for tillitsmenn i Forsvaret 1979
  • Medlem Studenttinget i Oslo 1980
  • Medlem LOs ungdomsutvalg for Finnmark 1984-1985
  • Leder Europabevegelsens distriktspolitiske utvalg 1989-1990

Andre administrative verv

  • Leder Styret for SpareBank 1 Nord-Norge fra 2015

Litteratur

  • Schjøtt-Pedersen, Karl Eirik: Fra problemer til muligheter. Framtid i Nord-Norge, Tiden Oslo 1990