Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Mosbakk, Kurt ( 1934- )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for Akershus 1973-1977

Biografi

Personalia

Født 21.11.1934 i Orkdal, Sør-Trøndelag
Sønn av snekker Henrik Mosbakk (1907-1984) og husmor Jenny Mathea Traasdahl (1914-)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 4 for Akershus, 1973 - 1977, A.

Medlemskap i regjering

Personlig sekretær, Forsvarsdepartementet, 01.01.1964 - 01.01.1965
Statsråd, Handels- og skipsfartsdepartementet, 09.05.1986 - 01.01.1988
Statsråd, Utenriksdepartementet, (Handelsavd.), 01.01.1988 - 13.06.1988

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Brattli skole, Orkdal 1942-1948
  • Orkanger kommunale realskole 1948-1951
  • Trondheim økonomiske gymnas 1951-1954
  • Norges Handelshøgskole 1955-1958
  • Harvard University 1965-1966 (med stipend fra Nedrustningsutvalget)
  • Statens Forvaltningshøgskole 1984

Yrke

  • Konsulent ved økonomiavdelingen, NSB 1959-1960
  • Konsulent ved Oslo kommunes ungdomskontor 1960-1962
  • Konsulent ved hovedadministrasjonen, Televerket 1962-1968
  • Kontorsjef i AOF 1968-1969
  • Kontorsjef i LO 1969-1974
  • Fylkeskontorsjef i Finnmark 1974-1975
  • Fylkesrådmann i Finnmark 1976-1986
  • Fylkesrådmann i Østfold 1986-1997
  • Spesialrådgiver i Østfold fylkeskommune 1997-1999

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Reiste med UNESCO-stipend for ungdomsledere til 10 afrikanske land i løpet av 3 mndr. 1961
  • Chr. Holtermann Knudsens stipend for studier av faglig og politisk arbeiderbevegelse i flere europeiske land 1974

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kongens fortjenstmedalje i gull 2006

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varaordfører Lørenskog kommunestyre 1971-1974

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Akershus 1971-1974

Offentlige verv

  • Medlem Tjenestetidsutvalget av 1967 1967-1972
  • Medlem Styret for Lørenskog Boligbyggelag 1968-1970 (kommunenes representant), formann 1970-1971 (kommunenes representant)
  • Formann Voksenopplæringsutvalget, Lørenskog 1968-1971
  • Formann Skolestyret, Lørenskog 1968-1971
  • Formann Styret for sykehusene, Akershus 1972-1974
  • Formann Voksenopplæringsutvalget, Akershus 1972-1974
  • Formann Administrasjonsutvalget, Lørenskog 1972-1974
  • Medlem Hovedstyret i Den Norske Stats Husbank 1978-1986, leder 1988-1998
  • Medlem Styret for Norsk institutt for by- og regionforskning 1980-1983
  • Formann Valglovutvalget av 1980 1980-1982
  • Varamedlem Styret for Jordsalgkontoret i Finnmark, 1980
  • Medlem Planlovutvalget, 1982-1983
  • Leder Rådet for internasjonalt økonomisk samarbeid 1986-1988
  • Leder Kontaktutvalget for varehandelen 1986-1988
  • Nestleder Forsvarskommisjonen av 1990 1990-1992
  • Varamedlem Norges Eksportråd 1992-1993
  • Medlem Styringsgruppe om Staten og fylkesplanlegging 1992

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i Bergen forenede arbeiderparti 1957-1958
  • Formann Oslo AUF 1961-1963
  • Nestformann AUF 1964-1967
  • Formann Lørenskog Arbeiderparti 1967-1968
  • Formann Akershus Arbeiderparti 1969-1974
  • Varamedlem Arbeiderpartiets sentralstyre 1971-1973
  • Medlem Styret for Framfylkingen 1972-1974
  • Medlem Styret for IFM/SEI 1972-1974 (representant for Framfylkingen)

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Styret i IL Norild 1984-1986

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Sammenslutningen av Sparebanken Nord og Tromsø Sparebank 1988-1989
  • Leder Hovedstyret i Sparebank 1 Nord-Norge 1989-2000
  • Formann Styret for NORTRA 1990-1994
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget