Breie, Lars

Breie, Lars (1907-1999)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Buskerud 1950-1953
Ansiennitet:
8 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Breie, Lars har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 03.04.1907 i Ål, Buskerud
  • Død 05.10.1999
  • Sønn av gårdbruker Eirik T. Breie (1873-1959) og husmor/gårdbruker Halldis E. Trinterud (1875-1913)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Buskerud, 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 2 for Buskerud, 1950 - 1953, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1945-49

    Sekretær, Stortinget, 29.06.1948 - 10.01.1950

    1950-53

    Sekretær, Stortinget, 17.01.1950 - 11.11.1950

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 04.12.1945 - 10.01.1950
    Sekretær, Protokollkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 11.01.1950 - 15.01.1952
    Formann, Protokollkomiteen, 23.01.1950 - 11.01.1951
    Medlem, Protokollkomiteen, 11.01.1951 - 15.01.1952
    Medlem, Militærkomiteen, 15.01.1952 - 10.01.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1929
  • Cand.jur. 1933

Yrke

  • Praktiserende overrettssakfører i Ål 1933-1948
  • Formann i Riksrevisjonens kollegium og sjef for Riksrevisjonen 1950-1978
  • FN-stipendium for å arbeide i Treasury og Audit Department i London 1952

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommandør av St. Olavs Orden 1979

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varaordfører Ål kommunestyre 1937-1940, ordfører 1940-1940, 1945-1945

Offentlige verv

  • Formann Alderstrygdnemnda, Ål 1937-1940
  • Formann Styret for Ål kommunale elektrisitetsverk 1938-1940
  • Formann Forsyningsnemnda, Ål 1939-1941
  • Formann Komiteen for utarbeidelse av lov om innlandsfiske 1947
  • Formann Utvalg av 1947 for organisering av et direktorat for viltstell og fiske fra 1947
  • Medlem en rekke delegasjoner til INTOSAI-kongresser 1953-1977
  • Medlem Statens rasjonaliseringsråd 1955-1973
  • Medlem FNs revisorråd 1955, formann 1956, medlem 1957-1959, formann 1960, medlem 1961
  • Medlem Statsselskapskomiteen av 1957 fra 1957
  • Medlem Utvalg av 1957 til å gjennomgå lovbestemmelsene om Laks- og sjøørretfiske fra 1957
  • Formann Revisorrådet for Det internasjonale energibyrået IAEA 1960-1963
  • Formann OECDs revisorråd 1963-1966
  • Medlem Utvalg av 1964 til å utrede og vurdere gjeldende reglement og instrukser for departementene fra 1964
  • Ekstern revisor Den internasjonale arbeidsorganisasjonen 1967-1974
  • Ekstern revisor Pan American Health Organization 1967-1974
  • Ekstern revisor Verdens helseorganisasjon 1967-1974
  • Medlem Partifinansieringsutvalget 1968
  • Viseformann Joints Panel of External Auditors of UN and the Specialized Agencies 1971-1973
  • Medlem Styret for International Organization of Supreme Audit Institutions 1971-1977

Litteratur

  • Breie, Lars: Ål kommune 1837-1937, Drammen 1937
  • Breie, Lars: The auditing and control of government accounts in Norway, Oslo 1960