Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Evensen, Lars Samuel Myhrer ( 1896-1969 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Oslo 1954-1957
Ansiennitet: 4 år, 0 dager

Evensen, Lars Samuel Myhrer har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 12.11.1896 i Drøbak, Akershus
Død 19.01.1969
Sønn av smedmester og gårdbruker Samuel Anton Evensen (1858-1943) og Laura Myhrer (1864-1931)

Stortingsperioder

Representant nr 9 for Oslo, 1954 - 1957, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

1954-57

Formann, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

Medlemskap i regjering

Statsråd, Helsedepartementet, 25.06.1945 - 05.11.1945
Statsråd, Industridepartementet, 05.11.1945 - 06.12.1947
Statsråd, Industridepartementet, 06.12.1947 - 19.11.1951
Statsråd, Industridepartementet, 19.11.1951 - 17.05.1953
Statsråd, Industridepartementet, 15.09.1953 - 02.11.1953

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Socialistisk dagskole 1924
  • Nordisk folkehøyskole i Genéve 1933

Yrke

  • Pølsemaker 1914-1924
  • Fylkesmann i Vest-Agder 1954-1966

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Medlem av ledelsen i Hjemmefronten
  • Ansatt ved legasjonen i Stockholm 1941-1944
  • Sjef for Flyktningekontoret, ved legasjonen i Stockholm 1944-1945

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Christian Xs frihetsmedalje 1946

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Lørenskog kommunestyre 1922-1925, 1925-1928

Offentlige verv

  • Medlem Fettplankomiteen 1935-1936
  • Medlem Landarbeiderkomiteen 1938-1940
  • Nestformann Styret for Distriktenes Utbyggingsfond 1961-1969
  • Varaformann Styret for Sira-Kvina Kraftselskap 1963-1968 (initiativtaker til Sira-Kvina Kraftselskap i 1957)
  • Medlem Representantskapet for Sira-Kvina Kraftselskap 1969
  • Medlem Komiteen om revisjon av rusdrikkloven

Tillitsverv i partier

  • Medlem Norges Kommunistiske Partis sentralstyre 1925-1928
  • Sekretær Norges Kommunistiske Parti 1925-1927
  • Formann Oslo og Akershus fylkesorganisasjon av NKP 1926-1927
  • Medlem Representantskapet i Oslo Arbeiderparti 1932
  • Medlem Sentralstyret i Arbeidernes avholdslandslag

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Norges Kjøttindustriarbeiderforbund fra 1920
  • Medlem Representantskapet i Oslo og omegns faglige samorganisasjon 1923-1931
  • Medlem LOs representantskap fra 1925
  • Formann Norges kjøttindustriarbeiderforbund 1927-1934
  • Varaformann Kjøttindustriens idrettslag 1930 (stod også som stifter av laget i 1930)
  • Medstifter Kjøttindustriens avholdslag 1932
  • Sekretær Arbeidernes faglige Landsorganisasjon 1934-1939, nestformann 1939-1945
  • Leder LOs Stockholmssekretariat 1941-1945

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Store Norske Spitsbergen Kulkompani 1957-1966

Litteratur

Steen, Sverre (hovedred.): Norges krig
Evensen, Lars Samuel Myhrer: Fagorganisasjonens oppbygning, Oslo 1946
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget