Holen, Lars

Holen, Lars (1912-1994)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Hedmark 1973-1977
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Holen, Lars har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 27.01.1912 i Alvdal, Hedmark
  • Død 23.08.1994
  • Sønn av småbruker Peder L. Holen (1871-1945) og småbrukerkone Elisabeth Bækken (1875-1949)

Stortingsperioder

  • Representant nr 8 for Hedmark, 1965 - 1969, A.
  • Representant nr 2 for Hedmark, 1969 - 1973, A.
  • Representant nr 2 for Hedmark, 1973 - 1977, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Medlem, Protokollkomiteen, 15.10.1965 - 25.10.1967
    Medlem, Landbrukskomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969

    1969-73

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Landbrukskomiteen, 14.10.1969 - 14.10.1970
    Midlertidig sekretær, Landbrukskomiteen, 14.10.1970 - 25.10.1970
    Medlem, Landbrukskomiteen, 25.10.1970 - 25.03.1971
    Sekretær, Landbrukskomiteen, 25.03.1971 - 30.09.1973
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 22.04.1971 - 30.09.1973
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 01.02.1972 - 30.09.1973
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1973 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1973 - 30.09.1977
    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Samferdselskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1972 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1972 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Agronom Storsteigen landbruksskole 1935

Yrke

  • Gårdbruker på egen gård fra 1931
  • Regnskapsfører for Landbruksøkonomisk institutt fra 1954

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Arbeidet i Milorg-organisasjoner 1942-1945

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltakermedaljen 1945

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Alvdal kommunestyre 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959, varaordfører 1959-1963, ordfører 1963-1966

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Hedmark 1963-1967

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Alvdal 1945-1954
  • Medlem Jordstyret, Alvdal 1948-1959
  • Medlem Ligningsnemnda, Alvdal 1950-1954
  • Formann Beiteutvalget, Alvdal 1952-1963
  • Formann Bustadnemnda, Alvdal 1955-1966
  • Medlem Overligningsnemnda, Alvdal 1955-1957
  • Medlem Brannstyret, Alvdal 1960-1963
  • Formann Styret for Fylkessjukehuset på Tynset 1964-1966
  • Medlem Representantskapet for Nord-Østerdal Kraftlag A/L 1964-1967
  • Medlem Statens korn- og kraftforråd 1968-1986
  • Medlem Utvalget av 1970 til å vurdere reglene for bruk av omsetningsavgiften fra 1970
  • Medlem Utvalget av 1972 til å utrede behovet for regulering av motorisert ferdsel i utmark fra 1972
  • Medlem Utvalget av 1972 til revisjon av jordskifteloven fra 1972
  • Leder Styret for Norsk Tipping A/S 1977-1983
  • Nestleder Styret for Landbrukets utbyggingsfond 1980-1982
  • Ordfører Rådet for Statens Kornforretning fra 1982

Tillitsverv i partier

  • Formann Alvdal arbeiderlag 1948-1950

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Nord-Østerdal Meierilag 1963-1968
  • Formann Hedmark bonde- og småbrukerlag 1966-1980
  • Nestformann Norsk bonde- og småbrukerlag 1967-1972

Andre administrative verv

  • Formann Alvdal driftskredittlag 1938-1942, 1954-1965
  • Medlem Forstanderskapet ved Alvdal Sparebank 1946-1962
  • Formann Styret for Alvdal Meieri 1961-1968
  • Formann Kontrollkommisjonen i Alvdal Sparebank 1962-1966