Korvald, Lars

Korvald, Lars (1916-2006)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Østfold 1977-1981
Ansiennitet:
20 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Korvald, Lars har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 29.04.1916 i Nedre Eiker, Buskerud
  • Død 04.07.2006
  • Sønn av rektor Engebret Korvald (1873-1956) og husmor Karen Sofie Wigen (1876-1965)

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Østfold, 1961 - 1965, KrF.
  • Representant nr 8 for Østfold, 1965 - 1969, KrF.
  • Representant nr 6 for Østfold, 1969 - 1973, KrF.
  • Representant nr 4 for Østfold, 1973 - 1977, KrF.
  • Representant nr 5 for Østfold, 1977 - 1981, KrF.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 18.10.1972-30.09.1973, Odd Steinar Holøs møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1973-16.10.1973, Odd Steinar Holøs møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1969-73

    President, Lagtinget, 08.10.1969 - 18.10.1972

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1961-65

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 18.10.1972
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 14.10.1969 - 18.10.1972
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 18.10.1972

    1973-77

    Nestformann, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Nestformann, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Nestformann, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Nestformann, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i delegasjoner

  • 1961-65

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1963 -
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1964 -

    1965-69

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1965 - 1965
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1965 - 1965
    Delegat, FNs generalforsamling, 1968 -

    1969-73

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1969 - 1969
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1969 - 1969

    1973-77

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1973 - 1973

    1977-81

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1978 - 1978

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1965-69

    Formann gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Formann gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1969 - 18.10.1972

    1973-77

    Formann gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 16.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Formann gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i regjering

  • Statsminister, Statsministerens kontor, 18.10.1972 - 16.10.1973

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Viken kristelige ungdomsskole 1934
  • Buskerud fylkes landbruksskole 1938
  • Forberedende kurs for Norges landbrukshøgskole ved Hamar katedralskole 1940
  • Jordbrukslinjen ved Norges landbrukshøgskole 1940-1943

Yrke

  • Landbrukslærer ved Tomb jordbruksskole 1943-1948
  • Sjefskonsulent i Landslaget Norske Jordbruksklubber (nå Norske 4-H) 1948-1952
  • Rektor ved Tomb Jordbruksskole 1952-1977
  • Fylkesmann i Østfold 1981-1986

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltakermedaljen 1940-45
  • Kong Olavs medalje 1957-82
  • Kommandør av St. Olavs Orden 1986

Verv

Offentlige verv

  • Formann Råde menighetsråd 1954-1961
  • Medlem Oslo Bispedømmeråd 1958-1962, varaformann 1962-1966
  • Varamedlem Hovedstyret i Statens landbruksbank 1966-1972, medlem 1973-1975, varamedlem 1975-1979
  • Medlem Den parlamentariske valgordningskommisjon av 1967 fra 1967
  • Formann Statsfondet for skogindustri og skogbruk 1967-1978
  • Medlem Utvalget av 1969 til å utrede de spesielle problemer som knytter seg til konstitusjonelt ansvar i forbindelse med delegert forvaltningsmyndighet m.m. fra 1969
  • Medlem Riksrevisjonen 1973-1981
  • Formann Fylkesaksjonskomiteen for Aksjon Håp, Østfold 1982
  • Medlem Aksjon Menneskeverd 1983
  • Medlem Aksjon Amnesty 1984
  • Leder Utvalg om frivillige organisasjoner 1985-1988
  • Medlem Statens Eldreråd 1992-1996

Tillitsverv i partier

  • Formann Kristelig Folkepartis landsstyre 1967-1975, 1977-1979
  • Æresmedlem Kristelig Folkeparti

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann 4-H utvalget i Østfold 1955-1959
  • Medlem Styret i Norske 4-H 1956-1960
  • Formann Styret i Vestre Borgesyssel krets av Indremisjonsselskapet 1961-1964
  • Medlem Hovedstyret i Det norske lutherske indremisjonsselskap 1962-1971

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Vårt Land 1959-1961
  • Medlem Hovedstyret i Vårt Land 1962-1969
  • Varamedlem Representantskapet for forsikringsselskapet Gjensidige 1964-1967, medlem 1976-1988
  • Formann Styret for E. Solberg & Co A/S, Råde 1967-1981

Litteratur

  • Korvald, Lars: 4 H-arbeidet og annet organisert arbeid for landsungdom i USA
  • Korvald, Lars (medred.): Tomb Jordbruksskole 1939-1964: Jubileumsskrift, Oslo 1964
  • Korvald, Lars og Per Øyvind Heradstveit: Politikk og kall: Lars Korvalds memoarer i samarbeid med Per Øyvind Heradstveit, Stavanger 1982
  • Korvald, Lars og Aud Kvalbein: Det beste jeg vet å gi videre, Lunde forlag 1995