Lefdal, Lars

Lefdal, Lars (1939-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Sogn og Fjordane 1985-1989
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 17.03.1939 i Davik, Sogn og Fjordane
  • Sønn av gardbruker Alf Kåre Lefdal (1913-1990) og husmor Dina Leite (1916-1991)

Stortingsperioder

  • Representant nr 3 for Sogn og Fjordane, 1977 - 1981, H.
  • Representant nr 2 for Sogn og Fjordane, 1981 - 1985, H.
  • Representant nr 2 for Sogn og Fjordane, 1985 - 1989, H.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1977-81

    Varasekretær, Odelstinget, 01.10.1980 - 30.09.1981

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1977-81

    Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Samferdselskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Nestformann, Samferdselskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 12.06.1985 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Nestleder, Samferdselskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Leder, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1989 - 29.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1981 - 30.09.1985
    Delegat, FNs generalforsamling, 1984 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 21.02.1984 - 30.09.1985

    1985-89

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 08.11.1985 - 30.09.1989

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Lefdal skule, Davik 1945-1953
  • Firda statsrealskule 1953-1955
  • Examen artium, Firda Gymnas 1955-1958
  • NTH (bygglinja) 1958-1962
  • Sivilingeniør, NTH 1962

Yrke

  • Ingeniør Statens Vegvesen, Nordfjordeid 1962-1963
  • Militærtjeneste i Vegdirektoratet 1963-1964
  • Avdelingsingeniør i Statens Vegvesen Sogn og Fjordane 1964-1970
  • Overingeniør i Statens Vegvesen Sogn og Fjordane 1970-1985
  • Vegsjef i Statens Vegvesen Sogn og Fjordane 1989-2002 (ansatt 1986)
  • Rådgiver Vegdirektoratet 2003-2004

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Leikanger kommunestyre 1975-1977, medlem 1977-1979

Offentlige verv

  • Medlem Samferdselsnemnda, Sogn 1976-1979
  • Medlem Utvalg under Den norske avdeling av Nordisk vegteknisk forbund 1978-1990
  • Medlem Utvalget til vurdering av Forsvarets øvingsmuligheter 1982-1989
  • Medlem Kontrollkomiteen for Norges Postsparebank 1989-1993
  • Medlem Utvalg under Verdens vegorganisasjon, Piarc 1996-2003

Tillitsverv i partier

  • Formann Leikanger Høgre 1973-1975
  • Medlem Fylkesstyret i Høgre i Sogn og Fjordane 1975-1989
  • Medlem Høyres kommunalutvalg 1979-1989
  • Medlem Høyres sentralstyre 1986-1987
  • Formann Høyres valgkomite 1987
  • Formann valgkomiteen til Høyres landsmøte 1988

Tillitsverv i organisasjoner

  • Nestleder Fylkeskretsstyret for Norske kommuners sentralforbund 1976-1979
  • President Leikanger Lions 1993-1994, 1999-2000

Andre administrative verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Leikanger Sparebank 1977-1987
  • Medlem Styret for Sogn Billag 1982-1983, formann 1983-1989
  • Medlem Styret for Vegsjefenes Kollegium 1992-1993, leder 1993-1994