Leiro, Lars

Leiro, Lars (1914-2005)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1965-1969
Ansiennitet:
11 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Leiro, Lars har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 13.04.1914 i Haus, Hordaland
  • Død 22.03.2005
  • Sønn av gardbruker Reinert Leiro (1887-1979) og bondekone/husmor Inger Åsheim (1891-1984)

Stortingsperioder

  • Representant nr 6 for Hordaland, 1958 - 1961, B.
  • Representant nr 6 for Hordaland, 1961 - 1965, Sp.
  • Representant nr 6 for Hordaland, 1965 - 1969, Sp.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 28.08.1963-25.09.1963, Eilif Åsbo møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1958-61

    Medlem, Kommunalkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1961 - 28.08.1963
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 28.08.1963
    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 13.10.1961 - 28.08.1963
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 03.10.1963 - 30.09.1965
    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 03.10.1963 - 30.09.1965
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 03.10.1963 - 30.09.1965
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1965 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i delegasjoner

  • 1958-61

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1958 - 1958

    1961-65

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1961 -
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1962 -

    1965-69

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1965 - 1965

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1958-61

    Varamedlem gruppestyret, Bondepartiet, 11.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1961 - 28.08.1963
    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 25.09.1963 - 30.09.1965

    1965-69

    Formann gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Samferdselsdepartementet, 28.08.1963 - 25.09.1963

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Frekhaug ungdomsskole 1930-1931
  • Handelsskole 1931-1932
  • Student 1938
  • Kurs i jordbruksøkonomi 1952-1953

Yrke

  • Styrer ved Sand private mellomskule 1938-1940
  • Drev garden Gjerde, Voss 1941-1976
  • Timelærer og kasserer ved Voss jordbruksskule 1947-1956
  • Fylkesmann i Bergen og Hordaland 1966-1984

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommandør av St. Olavs Orden 1982
  • Sp's Såmannsstatuett 1989

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Voss kommunestyre 1947-1951, ordfører 1955-1959, medlem 1959-1960
  • Medlem Voss formannskap 1951-1955

Offentlige verv

  • Formann Kontrollnemnda, Voss 1945-1952
  • Formann Ligningsnemnda, Voss 1946-1952
  • Medlem Idrettsrådet, Voss 1946-1956
  • Doms- og skjønnsmann 1947-1958
  • Medlem Voss jordskifteutvalg 1953-1958
  • Medlem Helserådet, Voss 1956-1959
  • Varamedlem Arbeidsdirektoratets styreutvalg for håndtering av saker omhandlende støtte fra Arbeidsledighetstrygdens utbyggingsfond 1960-1962
  • Medlem Styret for Distriktenes utbyggingsfond 1961-1974
  • Medlem Utvalg til å vurdere spørsmålet om lokalisering av treforedlingsindustri basert på trevirke fra skogbruksdistrikta i Hedmark og Oppland 1962
  • Medlem Vestlandskomiteen 1965-1968
  • Medlem Styret for Utviklingsselskapet for Næringsliv på Vestlandet 1966-1970
  • Medlem Styret for Kommunedata Vestlandet 1966-1980
  • Formann Arbeids- og tiltaksnemnda, Hordaland 1966-1982
  • Medlem Styret for Bro- og Tunnelselskapet 1966-1982
  • Formann Statens råd for fiskarfagskolen i Laksevåg 1969-1976
  • Formann Polarrådet 1972-1980
  • Formann Sotrautvalget for ilandføring av olje 1974-1978
  • Medlem Tyssedalsutvalget 1975-1980
  • Formann Mongstadutvalget 1976-1984
  • Medlem Styret for Årdal og Sunndal Verk 1979-1981
  • Formann Utvalg til å gjennomgå NVE's organisasjon 1980-1982

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Voss Bondeparti 1947-1951
  • Nestformann Sp's sentralstyre 1961-1969

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Ørnar idrettslag 1933-1940
  • Forbundsdommer Friidrett 1946
  • Formann Voss bondelag 1946-1949, 1951-1953
  • Formann Hordaland bondelag 1952-1956
  • Medlem Styret for Vestlandets salgslag 1954-1962
  • Medlem Styret i Norges bondelag 1955-1961
  • Formann Norsk sau- og geiteavlslag 1957-1959
  • Nestformann Styret for Vestlandske Salslag 1960-1965
  • Medlem Direksjonen i Det Kgl. Selskap for Norges Vel 1961-1982
  • Nestformann Norges kjøtt- og Fleskesentral 1962-1965
  • Preses Det Kgl. Selskap for Norges Vel 1970-1982

Andre administrative verv

  • Varaformann Styret for Voss meieri 1952-1956
  • Medlem Styret for Voss Veksel- og landmandsbank 1955-1963
  • Medlem Representantskapet for Samtrygd (brannkasse) 1959-1964
  • Medlem Representantskapet for Bergen Bank 1966-1974, formann 1974-1981
  • Formann Rådet for Festspillene i Bergen 1970-1972