Platou, Lars T.

Platou, Lars T. (1920-2003)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Hedmark 1973-1977
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Platou, Lars T. har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 02.07.1920 i Stavanger, Rogaland
  • Død 30.05.2003
  • Sønn av bonde, sivilingeniør Fridthjof Fredrik Sem Platou (1894-1965) og Johanne Marie Tokstad (1898-1980)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Hedmark, 1954 - 1957, H.
  • Vararepresentant nr 3 for Hedmark, 1958 - 1961, H.
  • Representant nr 6 for Hedmark, 1965 - 1969, H.
  • Representant nr 6 for Hedmark, 1969 - 1973, H.
  • Representant nr 7 for Hedmark, 1973 - 1977, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Medlem, Kommunalkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 30.09.1973
    Formann, Finanskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Nestformann, Finanskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i delegasjoner

  • 1973-77

    Delegat, FNs generalforsamling, 1975 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1969-73

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1973 - 30.09.1977

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1939
  • Sivilingeniør elektrolinjen NTH 1946
  • Studieopphold i England og Sveits 1947, 1949

Yrke

  • Gårdbruker på Tokstad, Veldre 1941-1982
  • Assistent i matematikk ved NTH 1945-1946
  • Ansatt ved Elektrobygg A/S, Hamar 1948-1975
  • Privatpraktiserende elektroteknisk konsulent 1948-1985

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltagermedaljen 1945
  • Skibladnermedaljen 1980
  • Kongens fortjenstmedalje i gull 1982

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Ringsaker kommunestyre 1951-1955, 1955-1959
  • Medlem Ringsaker formannskap 1959-1963, 1963-1967

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Hedmark 1963-1967

Offentlige verv

  • Medlem A/S Vinmonopolets råd 1950-1963, viseordfører 1963-1965, ordfører 1965-1966
  • Medlem A/S Vinmonopolets representantskap 1953-1966
  • Medlem A/S Vinmonopolets kontrollkomite 1954-1966
  • Medlem Jordstyret, Ringsaker 1956-1957
  • Medlem Veldre menighetsråd 1957-1965
  • Medlem Styret for Mesna Kraftselskap fra 1964, formann 1986-1988
  • Formann Samarbeidskomiteen for elektrisitetsforsyningen på landsbygden 1964-1972
  • Medlem A/S Vinmonopolets styre 1966-1979, nestleder 1980, leder 1981-1987
  • Varamedlem Hovedstyret i Den Norske Stats Husbank 1966-1970
  • Medlem Datautvalget 1972
  • Formann Styret for Skibladner 1974-1982
  • Medlem Utvalget av 1973 til å vurdere merverdiavgiftssystemet fra 1975
  • Medlem Bedriftsforsamlingen ved Raufoss Ammunisjonsfabrikker 1981-1985, formann 1985-1988
  • Formann A/S Vinmonopolets stedlige styre 1981-1987
  • Formann Byggekomiteen for Nye Mesna Kraftverk 1981-1988

Tillitsverv i partier

  • Medlem Høyres landsstyre 1950-1965
  • Formann Hedmark Høyre 1950-1960
  • Leder Høyres gruppe i Ringsaker kommunestyre 1952-1967
  • Formann Veldre Høyre 1960-1965
  • Medlem Høyres sentralstyre 1965-1978
  • 2. viseformann Høyre 1970-1972, 1. viseformann 1972-1978

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Veldre bondelag 1953-1956
  • Formann Hedemarken krets av Norges bondelag 1956-1958
  • Medlem Styret i Hedmark bondelag 1956-1960

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Hamar Stiftstidende 1952-1968
  • Formann Styret for A/S Oplandske Dampskibsselskap 1974-1982
  • Formann Representantskapet for Kreditkassen 1978-1990

Litteratur

  • Platou, Lars T.: Tokstad - Veldre 1358-29/6-1958, eget forlag 1958
  • Platou, Lars T.: Furu Skoles historie, eget forlag 1990
  • Platou, Lars T.: Primstaven på Tokstad, eget forlag 1992
  • Platou, Lars T.: Slektsbok for en del av Platou-familien, eget forlag 1998