Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Ramndal, Lars ( 1893-1971 )

Venstre
Sist innvalgt som representant for Rogaland 1961-1965
Ansiennitet: 19 år, 301 dager

Ramndal, Lars har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 06.05.1893 i Rennesøy, Rogaland
Død 08.11.1971
Sønn av gardbruker Martin Jespersen Ravndal (1866-1935) og Olina Larsdatter Dyskeland (1870-1959)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 2 for Rogaland, 1925 - 1927, B.
Vararepresentant nr 2 for Rogaland, 1937 - 1945, V.
Representant nr 2 for Rogaland, 1945 - 1949, V.
Representant nr 3 for Rogaland, 1950 - 1953, V.
Representant nr 2 for Rogaland, 1954 - 1957, V.
Representant nr 2 for Rogaland, 1958 - 1961, V.
Representant nr 3 for Rogaland, 1961 - 1965, V.

Medlemskap i stortingskomiteer

1945-49

Formann, Justiskomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

1950-53

Medlem, Fullmaktskomiteen, 19.06.1952 - 10.01.1954
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 10.07.1953 - 12.12.1953
Formann, Justiskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954
Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 30.06.1950 - 10.01.1954

1954-57

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1954 - 10.01.1958
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 22.03.1957 - 09.12.1957
Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1954 - 10.01.1958
Formann, Justiskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

1958-61

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.06.1958 - 30.09.1961
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 29.05.1961 - 30.09.1961
Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1958 - 30.09.1961
Formann, Justiskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Formann, Justiskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1965 - 30.09.1965
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1961 - 30.09.1965
Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 30.09.1965

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

1945-49

Medlem, Spesialkomité for særlige utenrikspolitiske spørsmål og beredskapssaker, 10.04.1948 - 10.01.1950

Medlemskap i delegasjoner

1961-65

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1965 -

Medlemskap i gruppestyrer

1945-49

Varamedlem gruppestyret, Venstre, 04.12.1945 - 10.01.1950

1950-53

Medlem gruppestyret, Venstre, 11.01.1950 - 10.01.1954

1954-57

Medlem gruppestyret, Venstre, 11.01.1954 - 10.01.1958

1958-61

Medlem gruppestyret, Venstre, 11.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Medlem gruppestyret, Venstre, 01.10.1961 - 30.09.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Jæren folkehøgskule 1909-1910

Yrke

  • Forretningsfører for Mosterøy trygdekasse 1911-1917
  • Herredskasserer Mosterøy 1912-1917
  • Fisker 1917-1926
  • Gardbruker fra 1926
  • Medarbeider Norsk Misjonstidende 1945-1956

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Medalje med diplom Selskapet for de norske Fiskeriers Fremme 1937
  • Kloster medalje 1955

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varaordfører Mosterøy kommunestyre 1922-1925, medlem 1925-1928, ordfører 1931-1934, 1934-1937, 1937-1941, medlem 1941-1945, ordfører 1945-1945
  • Medlem Mosterøy formannskap 1928-1931

Offentlige verv

  • Formann Styret for Trygdekassa, Mosterøy 1920-1925, 1929-1936
  • Formann Ligningsnemnda, Mosterøy 1922-1923
  • Medlem Mosterøy folkeskules eksamensnemnd 1923-1943
  • Formann Jordstyret, Mosterøy 1926-1927
  • Medlem Hermetikk-komiteen 1929-1930
  • Medlem Styret for Stavanger kommunale kjøleanlegg 1930-1941, 1945-1950
  • Formann Overligningsnemnda, Mosterøy 1930-1932
  • Medlem Styret for Forliksrådet, Mosterøy 1931-1934
  • Medlem Mosterøy sokneråd 1931-1941, formann 1941-1950
  • Formann Forliksrådet, Mosterøy 1934-1945
  • Medlem Vårsildavgiftsfondet 1937-1960
  • Medlem Hummer- og krabbelovkomiteen 1938-1939
  • Formann Styret for Mosterøy elektrisitetsverk 1942-1944
  • Medlem Rikstrygdeverkets styre 1945-1948, varaformann 1948-1950, medlem 1950-1965
  • Medlem Riksskattestyret 1945-1949, 1955-1956
  • Medlem Skatteutjamningskomiteen av 1946 fra 1946
  • Varaformann Stavanger bispedømmeråd 1946-1954
  • Medlem Krigsskadenemnda 1947-1958
  • Medlem Fengselsreformkomiteen av 1951 fra 1951
  • Medlem Revisjonskomiteen 1952-1965
  • Medlem A/S Vinmonopolets råd 1952-1965
  • Medlem A/S Vinmonopolets revisjonskomite 1952-1965
  • Medlem Billighetserstatningskomiteen 1953-1958
  • Medlem Arvelovskomiteen av 1954 fra 1954
  • Medlem Navnelovskomiteen av 1956 fra 1956
  • Formann Nordisk avholdskomite 1957-1958
  • Medlem Straffeprosesslovkomiteen 1957-1969
  • Medlem Naturskadelovskomiteen av 1957 fra 1957
  • Medlem Naturskadefondets ankenemnd 1961-1965

Tillitsverv i partier

  • Formann Styret for Rogaland Bondeparti 1921-1926
  • Medlem Styret for Lokalt venstrelag 1929-1934
  • Formann lokalt venstrelag 1934-1947
  • Varaformann Rogaland Venstrelag 1939-1945, formann 1945-1947
  • Medlem Venstres landsstyre 1945-1950, nestformann 1950-1952

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Norsk landmannsforbund, avdeling 1, Rogaland 1918-1921, formann 1924-1926
  • Formann Rogaland fiskarlag 1925-1939
  • Formann Rogaland brislingfiskarlag 1927-1936
  • Medlem Styret i Norges fiskarlag 1931-1939
  • Medlem Styret i Norges sildesalgslags meglingsnemnd 1933-1945
  • Formann Notfiskarsamskipnaden 1934-1936
  • Varaformann Styret for Israelsmisjonen, Rogaland krets 1945-1947
  • Medlem Landsstyret i Israelsmisjonen 1948-1950, varaformann 1954-1960
  • Medlem Landsstyret i Det norske totalavholdsselskap 1949-1957
  • Varaformann Landsnemnda til Avholdsfolket 1954-1956, formann 1957-1961
  • Deltaker Goodwill Mission til fleire austasiatiske land 1956

Litteratur

Ramndal, Lars: Ord om ånd og emne, Oslo 1958
Ramndal, Lars: Fræge festlyd; ei tylft prologar, Bryne 1960
Ramndal, Lars: Eit nærleg år av sytti, 6. mai 1893-6. mai 1963 1963
Ramndal, Lars: Eit kvad om Noreg, Bryne 1964
Ramndal, Lars: Niels Truelsen Broe. Stortingsmann, Stavanger 1967
Ramndal, Lars: Frå gamal ætt til Larsatunet på Dysjaland. 2 bind, Bryne 1969
Ramndal, Lars: Elisabeth Edland 1869-1969, Oslo 1969
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget