Sirevaag, Lauritz Bernhard

Sirevaag, Lauritz Bernhard (1926-2016)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Rogaland 1973-1977
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Sirevaag, Lauritz Bernhard har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 14.03.1926 i Stavanger, Rogaland
  • Død 11.11.2016
  • Sønn av advokat Leonhard Sirevaag (1896-1944) og husmor og selvstendig næringsdrivende Aase Bellesen (1901-1976)

Stortingsperioder

  • Representant nr 9 for Rogaland, 1969 - 1973, H.
  • Representant nr 3 for Rogaland, 1973 - 1977, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Sosialkomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Industrikomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i delegasjoner

  • 1973-77

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1973 - 30.09.1977
    Delegat, FNs generalforsamling, 1976 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Salgs- og administrasjonsutdannelse
  • Student 1946
  • Handelsgymnas 1947

Yrke

  • Avdelingssjef i Sandnes Dampskibs-Aktieselskab 1948-1965
  • Sonesjef i A/S Norske Esso, Stavanger 1966-1969
  • Banksjef i Rogalandsbanken A/S, Bryne 1977-1982
  • Banksjef i Rogalandsbanken A/S, Sandnes 1982-1987
  • Regionbanksjef 1987-1990
  • Viseadministrerende direktør 1990-1991
  • Distriktbanksjef Fokus Bank A/S 1991-1992

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kongens fortjenstmedalje i gull 1998

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Sandnes bystyre 1963-1964, ordfører 1967-1969
  • Medlem Sandnes formannskap 1964-1967, 1969-1971

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Rogaland 1987-1991
  • Medlem fylkesting, Rogaland 1991-1995, 1995-1999

Offentlige verv

  • Formann Regionplanrådets kommunikasjonsutvalg 1968-1971
  • Formann Havnestyret, Sandnes 1968-1971
  • Medlem Flyplasskomiteen for Stavanger Lufthavn 1968-1971
  • Medlem Universitetskomiteen for Rogaland 1968-1971
  • Medlem Televerkrådet 1968-1981
  • Medlem Utvalget av 1971 til å utrede visse spørsmål vedrørende pensjonstrygden for sjømenn 1971-1972
  • Formann Bedriftsforsamlingen ved Store Norske Spitsbergen Kulkompani A/S 1976-1996
  • Medlem styret for interkommunalt vannverk 1979-1983
  • Medlem Styret for Distriktenes utbyggingsfond 1981-1983
  • Formann Lokaliseringsutvalget 1984-1988
  • Leder Kontrollutvalget, Rogaland 1991-1995
  • Leder Administrasjonsutvalget, Rogaland 1995-1999
  • Formann Overlikningsnemnda, Sandnes 1999-2003

Tillitsverv i partier

  • Formann Sandnes Høyre 1960-1964, æresmedlem 1997
  • Medlem Styret for Rogaland Høyre 1966-1967
  • Æresmedlem Rogaland Høyre 1998
  • Æresmedlem Sandnes Unge Høyre 1999

Tillitsverv i organisasjoner

  • Tillitsverv Idrettsadministrasjon

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Forus Industritomteselskap A/S 1968-1970, formann 1970-1972, medlem 1972-1986
  • Medlem Styret for Firmaet Brødrene Søyland A/S, Bryne 1972-1979
  • Medlem Bedriftsforsamlingen i Norsk Hydro 1978-1980, 1982-1991
  • Medlem Styret for Handelsfinans A/S 1979-1984
  • Medlem Bedriftsforsamlingen i Scanvest-Ring A/S 1983-1988, formann 1988-1990
  • Medlem Styret for Banque Indosuez Norge 1985-1987
  • Medlem Styret for Allianse Informasjonssystemer A/S 1994-2000
  • Formann Styret for Dale Eiendomsutvikling A/S 1997-2000