Aune, Leif Jørgen

Aune, Leif Jørgen (1925-)

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 07.06.1925 i Bodø, Nordland
  • Sønn av sykehusdirektør Leif Aune (1895-1962) og husmor Alfhild Gjermstad (1900-1949)

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Kommunal- og arbeidsdepartementet, 19.03.1971 - 18.10.1972
    Statsråd, Kommunal- og arbeidsdepartementet, 16.10.1973 - 15.01.1976
    Statsråd, Kommunal- og arbeidsdepartementet, 15.01.1976 - 11.01.1978

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1945
  • Cand.oecon. 1951

Yrke

  • Sekretær Kontoret for områdeplanlegging i Nordland 1951-1954
  • Konsulent i Studieselskapet for nord-norsk næringsliv 1951
  • Konsulent Nord-Norge-fondet 1954-1961
  • Underdirektør i Distriktenes utbyggingsfond 1961-1970
  • Finansrådmann i Tromsø 1970-1978
  • Administrerende direktør i Distriktenes utbyggingsfond 1978-1990
  • Spesialoppdrag Industridepartementet 1978 (mars-august 1978)

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Ridder av 1. klasse av St. Olavs Orden 1990

Verv

Offentlige verv

  • Sekretær Utbyggingsfondets trålerkomite 1960-1961
  • Formann Utvalg for å vurdere utnyttelse av bjerkevirke i Nord-Norge 1960
  • Varamedlem Samferdselsrådet 1960-1964
  • Medlem Nordkalottutvalget 1965-1972
  • Formann Landsdelskomiteen for Nord-Norge 1969-1972
  • Medlem Lokaliseringsutvalget 1971-1972
  • Medlem Statens trafikksikkerhetsutvalg 1971-1972
  • Formann Statens pendlerutvalg 1971-1972
  • Varamedlem Styret for Norges allmennvitenskapelige forskningsråd 1973-1976
  • Leder Utvalg til å se nærmere på skipsbyggingsindustriens problemer 1978-1982
  • Formann Voksenopplæringsrådet 1978-1981
  • Medlem Rådet for Norsk fjernundervisning 1980-1982
  • Medlem Styret for Norsk voksenpedagogisk institutt 1980-1982
  • Leder Skattekommisjonen av 1981 1981-1984
  • Formann Styret for Statens flyktningesekretariat 1982-1987
  • Formann Fauske utviklingsselskap 1992-1995
  • Formann Styret for Ullevål sykehus 1993-1996

Tillitsverv i partier

  • Formann Bodø arbeidersamfund 1952-1954

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Direksjonen i Det kongelige Selskap for Norges Vel fra 1978, visepreces 1990-1995

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Troms Fryseri 1970-1972
  • Medlem Styret for Sagapart A/S 1973-1975
  • Medlem Styret for Christiania Bank og Kreditkasse 1978-1988