Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Granli, Leif ( 1909-1988 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Nord-Trøndelag 1969-1973
Ansiennitet: 27 år, 301 dager

Granli, Leif har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 25.09.1909 i Hegra, Nord-Trøndelag
Død 17.03.1988
Sønn av snekker Paul Troseth og Severine Buland

Stortingsperioder

Representant nr 5 for Nord-Trøndelag, 1945 - 1949, A.
Representant nr 4 for Nord-Trøndelag, 1950 - 1953, A.
Representant nr 4 for Nord-Trøndelag, 1954 - 1957, A.
Representant nr 4 for Nord-Trøndelag, 1958 - 1961, A.
Representant nr 3 for Nord-Trøndelag, 1961 - 1965, A.
Representant nr 1 for Nord-Trøndelag, 1965 - 1969, A.
Representant nr 1 for Nord-Trøndelag, 1969 - 1973, A.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 25.09.1963-30.09.1965, Hans Mikal Solsem møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1965-12.10.1965, Hans Mikal Solsem møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

1965-69

Visepresident, Stortinget, 02.10.1967 - 30.09.1969
Midlertidig visepresident, Stortinget, 09.05.1966 - 13.05.1966

1969-73

President, Stortinget, 02.10.1972 - 30.09.1973
Visepresident, Stortinget, 08.10.1969 - 01.10.1972

Medlemskap i stortingskomiteer

1945-49

Medlem, Justiskomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

1950-53

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 30.06.1950 - 10.01.1954
Medlem, Justiskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

1954-57

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1954 - 10.01.1958
Medlem, Finans- og tollkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

1958-61

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.06.1958 - 30.09.1961
Sekretær, Finans- og tollkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 25.09.1963
Sekretær, Finans- og tollkomiteen, 13.10.1961 - 25.09.1963

1965-69

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 02.10.1967 - 30.09.1969
Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 02.10.1967
Medlem, Landbrukskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

1969-73

Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 24.03.1971 - 19.10.1972
Medlem, Forsvarskomiteen, 14.10.1969 - 24.03.1971
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 30.09.1973

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

1945-49

Medlem, Granskningsutvalget vedr. finansieringen av de politiske partier, 04.03.1949 - 08.07.1949

Medlemskap i delegasjoner

1954-57

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1957 -

Medlemskap i gruppestyrer

1958-61

Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1958 - 30.09.1961

1965-69

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1967 - 30.09.1969

1969-73

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1969 - 30.09.1973

Medlemskap i regjering

Statsråd, Landbruksdepartementet, 25.09.1963 - 12.10.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Arbeiderhøgskolen, Malmøya 1934
  • Den nordiske folkehøgskole Genéve 1936

Yrke

  • Småbruker på eget bruk 1935-1940
  • Journalist i "Arbeider-avisen", Trondheim 1937-1940
  • Redaktør av Hardanger folkeblad, Odda 1940-1941
  • Fylkesmann i Nord-Trøndelag 1972-1979

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Frol formannskap 1933-1934, 1934-1937, 1937-1940, 1945-1947, 1947-1949
  • Medlem Levanger kommunestyre 1959-1963, 1963-1967

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Frol 1937-1940
  • Medlem Veinemnda, Frol 1937-1947
  • Medlem Bibliotekstyret, Frol 1937-1940
  • Medlem Legatstyret, Frol 1937-1940
  • Medlem Styret for Norges Kommunalbank 1950-1982
  • Medlem Styret for Norges kommunalbanks garantifond 1959-1967, varamedlem 1967-1973
  • Medlem Statens anbudsråd 1961-1970
  • Formann Statens vassforsyningsråd 1962-1974
  • Medlem Komiteen til å foreta en undersøkelse av utviklingen av formuesfordelingen og eiendomsretten til produksjonskapitalen og for å peke på mulige tiltak som kan treffes for å motvirke eventuelle uheldige sider ved utviklingen 1963-1974
  • Nestformann Utvalget av 1969 til å utrede de spesielle problemer som knytter seg til konstitusjonelt ansvar i forbindelse med delegert forvaltningsmyndighet mm fra 1969
  • Formann Rådgivende utvalg til å bistå administrasjon i lokaliseringsspørsmål vedrørende statsinstitusjoner 1974-1978
  • Formann Utvalg for vurdering av sikkerhetsforholdene i forbindelse med kjernekraftverk 1976-1977

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Frol arbeiderparti 1931, 1934-1935
  • Formann Frol Arbeiderparti 1931-1933
  • Formann Inn-Trøndelag Arbeiderparti 1935-1947
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1939-1948

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem og formann Styret for Frol lokallag av IOGT
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget