Aasen, Liv

Aasen, Liv (1928-2005)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Sør-Trøndelag 1985-1989
Ansiennitet:
20 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Aasen, Liv har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 21.09.1928 i Bergen, Hordaland
  • Død 21.08.2005
  • Datter av lagersjef Malvin Olsen (1894-1962) og hjemmeværende Josefine Andersen (1892-1981)

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Sør-Trøndelag, 1969 - 1973, A.
  • Representant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1973 - 1977, A.
  • Representant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1985 - 1989, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1973-77

    Varasekretær, Stortinget, 09.10.1973 - 30.09.1977

    1981-85

    Varasekretær, Lagtinget, 08.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    1. varapresident, Lagtinget, 09.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Samferdselskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1985 - 23.05.1986
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 15.05.1986
    Nestleder, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.05.1986 - 30.09.1989
    Nestleder, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.05.1986 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1970 - 1970
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1970 -
    Delegat, FNs generalforsamling, 1971 -

    1973-77

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1973 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1974 - 1974

    1977-81

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1977 - 1977

    1981-85

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1981 - 1981

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1985-89

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 09.05.1986 - 30.09.1989

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1947
  • Certificate in Proficiency in English Cambridge University, England 1948
  • Lærerskoleeksamen 1950
  • Eksamen ved Statens lærerskole i husstell, Os pr. Bergen 1951

Yrke

  • Lærer i folkeskolen i Fana 1951-1952
  • Lærer Kongsberg 1952-1956
  • Lærer i Trondheim 1956-1959, 1963-1969
  • Øvingslærer for Statens lærerskoleklasser i Trondheim 1959-1960
  • Bodde i Wien og lagde en del reportasjer og artikler for norske aviser 1960-1963
  • Lærer ved Den nordiske folkehøyskole i Genéve 1962, 1964
  • Rektor ved Den nordiske folkehøyskole i Genéve 1966

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kongsberg bystyre 1955-1959
  • Medlem Trondheim bystyre 1959-1963

Offentlige verv

  • Medlem Komite i Kongsberg for informasjon og innsamling av penger til India-hjelpen 1952-1953
  • Medlem Kringkastingsrådet 1959-1965
  • Medlem Bibliotekstyret, Trondheim 1967-1969
  • Medlem Skolestyret, Trondheim 1967-1969
  • Medlem Velferdsutvalget, Trondheim 1967-1969
  • Leder Statens trafikksikkerhetsutvalg 1973-1975
  • Medlem Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1978-1981, varamedlem 1981-1984, medlem 1985-1987
  • Medlem Utvalget for rustningskontroll og nedrustning 1978-1981
  • Medlem Styret for Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1980-1985
  • Medlem Utvalget for Menneskerettigheter 1980-1989
  • Leder Fellesrådet for parlamentarikere og vitenskapsmenn 1981-1985

Tillitsverv i partier

  • Nestformann og sekretær Buskerud distriktslag av AUF 1953-1956
  • Medlem AUFs landsstyre 1958-1961
  • Formann Trondheim AUL 1959-1960
  • Medlem DNAs internasjonale utvalg 1970-1989
  • Vararepresentant Det norske Arbeiderpartis sentralstyre 1977-1987

Andre administrative verv

  • Deltaker Konferanse om voksenopplæring og ungdomsarbeid i India og Ceylon 1960, 1962