Andersen, Liv

Andersen, Liv (1919-1997)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant
for Oppland 1981-1985
Ansiennitet:
16 år, 5 dager

Gå til bildegalleri

Andersen, Liv har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 09.08.1919 i Oslo
  • Død 21.03.1997
  • Datter av ekspeditør Charles Johannessen og Mimi Larsen

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Oppland, 1965 - 1969, A.
  • Representant nr 4 for Oppland, 1969 - 1973, A.
  • Representant nr 2 for Oppland, 1973 - 1977, A.
  • Representant nr 1 for Oppland, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 1 for Oppland, 1981 - 1985, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1973-77

    Sekretær, Stortinget, 09.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Varapresident, Stortinget, 11.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Visepresident, Lagtinget, 08.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Finanskomiteen, 15.01.1976 - 30.09.1977
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 18.10.1973 - 15.01.1976
    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Finanskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Varamedlem, Kontrollkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1972 -
    Delegat, FNs generalforsamling, 1972 -
    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1973 - 1977

    1977-81

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1978 - 1981

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1973-77

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 15.01.1976 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1978 - 30.09.1981
    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1977 - 11.01.1978

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskoleeksamen 1935
  • Handels- og stenografikurs 1939

Yrke

  • Kontordame/stenograf i Norsk kommuneforbund 1936-1945
  • Kontordame/stenograf ved LOs distriktskontor i Gjøvik fra 1957

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kongens fortjenstmedalje i gull 1985

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Gjøvik formannskap 1963-1967, 1967-1971

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Oppland 1967-1971

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Vardal 1960-1963
  • Medlem Bygningsrådet, Gjøvik 1964-1968
  • Medlem Stipendutvalget, Oppland fra 1966
  • Medlem Sykehusstyret, Oppland 1968-1971
  • Varamedlem Kringkastingsrådet 1968-1970, medlem fra 1970
  • Medlem Rådet for Direktoratet for utviklingshjelp fra 1969
  • Medlem Utvalget av 1969 til å vurdere Forbrukerrådets arbeid fra 1969
  • Medlem Valglovutvalget av 1970 fra 1970
  • Medlem Rådet for Statens lånekasse for utdanning 1972-1976
  • Medlem Styret for Statens filmsentral 1974-1976
  • Formann Varefaktakomiteen fra 1974
  • Medlem Styret for Statens institutt for forbruksforskning fra 1975
  • Varamedlem Styret for Statens lånekasse for utdanning fra 1976
  • Medlem Utvalget av 1977 til å utrede og vurdere strukturelle og økonomiske problemer i Oslo og Bergen fra 1977
  • Medlem Styret for Øverby skole 1977-1984
  • Varamedlem Hovedstyret i Den Norske Stats Husbank fra 1990

Tillitsverv i partier

  • Formann Fagerborg AUL 1937
  • Sekretær Gjøvik Arbeiderparti 1963-1966
  • Medlem Styret for Oppland Arbeiderparti 1967
  • Formann Oppland Arbeiderparti 1967-1970
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre fra 1968, varamedlem fra 1977, medlem 1979-1985
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis sentralstyre fra 1983

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann AOF-foreningen i Gjøvik 1963-1964

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Kreditkassen, avdeling Gjøvik fra 1981