Tomter, Liv

Tomter, Liv (1901-1978)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Akershus 1961-1965
Ansiennitet:
19 år, 301 dager

Gå til bildegalleri

Tomter, Liv har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 27.08.1901 i Nittedal, Akershus
  • Død 13.11.1978
  • Datter av lærer Andreas Haugen (1862-1947) og Anna Ellevine Kopperud (1867-1956)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Akershus, 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 4 for Akershus, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 4 for Akershus, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 4 for Akershus, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 4 for Akershus, 1961 - 1965, A.

Vararepresentasjoner

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Landbrukskomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Landbrukskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Landbrukskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Landbrukskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Landbrukskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Lier fylkesskole 1919
  • Buskerud fylkes husmorskole 1920
  • M. Schønbergs lærerinneskole i husstell i Oslo 1922
  • Industriskolens lærerinnekurs, Oslo 1926

Yrke

  • Husstellærer i Vestre Slidre 1922-1925
  • Lærer i husstell og håndarbeid ved privat husmorskole på Ringerike 1926-1928
  • Husmor og småbruker 1928-1978

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Nes kommunestyre 1945-1947, 1947-1951

Offentlige verv

  • Varaformann Styret for Nes pleiehjem 1935-1940
  • Formann Husstellnemnda, Nes 1935-1949
  • Formann Styret for Nes husmorskole 1935-1948
  • Medlem Hushjelplovkomiteen 1936-1939
  • Formann Husstellnemnda, Akershus 1936-1948
  • Varaformann Forsyningsnemnda, Nes 1940-1958
  • Medlem Statens yrkesopplæringsråd for håndverk og industri 1945-1962
  • Medlem Helserådet, Nes 1945-1951
  • Medlem Styret for Akershus fylkes husmorskole 1945-1954
  • Medlem Landbrukslovkomiteen av 1946 fra 1946
  • Medlem Jamstillingskomiteen 1946-1951
  • Formann Statens husstellråd fra 1949
  • Varamedlem Arbeidsdirektoratets styre 1959-1967
  • Medlem Statens vassforsyningsråd 1962-1974
  • Varamedlem Reisende kontrollkommisjon for Akershus. Område I 1963-1970
  • Medlem Kjøttkontrollavgiftsutvalget 1963-1978

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i Årnes arbeiderkvinnelag 1928-1935, formann 1935-1955
  • Medlem Akershus Arbeiderpartis kvinneutvalg 1946-1951, nestformann fra 1951
  • Medlem Styret i Nes arbeiderparti 1948-1952

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Årnes bonde- og småbrukarlag
  • Varaformann Styret i Årnes sanitetsforening