Holm, Chr. L.

Holm, Chr. L. (1892-1981)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1961-1965
Ansiennitet:
15 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Holm, Chr. L. har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 06.05.1892 i Rakkestad, Østfold
  • Død 30.03.1981
  • Sønn av sogneprest Olaf Andreas Holm (1845-1933) og lærer Louise Langberg (1853-1926)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 1945 - 1949, H.
  • Representant nr 7 for Hordaland, 1950 - 1953, H.
  • Representant nr 5 for Hordaland, 1954 - 1957, H.
  • Representant nr 5 for Hordaland, 1958 - 1961, H.
  • Representant nr 5 for Hordaland, 1961 - 1965, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1950-53

    Medlem, Valgkomiteen, 17.01.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 23.01.1950 - 28.06.1952
    Nestformann, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 28.06.1952 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Valgkomiteen, 16.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Landbrukskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Landbrukskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.06.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Valgkomiteen, 06.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Landbrukskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

Medlemskap i delegasjoner

  • 1950-53

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1953 -

    1954-57

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1954 - 1954

    1958-61

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1958 - 1958

    1961-65

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1962 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1954-57

    Medlem gruppestyret, Høyre, 11.01.1954 - 10.01.1958

    1961-65

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1961 - 30.09.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole 1909
  • Skogskole 1912
  • Norges Landbrukshøyskole, skogbruksavd. 1915-1917

Yrke

  • Skogbestyrer hos Chr. Bruun i Hurdal 1912-1913
  • Skogassistent ved Eidsvold Værk 1913-1914
  • Gårdbruker og skogbestyrer ved A/S Skogdrift, Gran 1917-1920
  • Medeier Buskerud Skogkontor og tømmerbetinger 1920
  • Driftsbestyrer i Gran Almenning 1920-1927
  • Forvalter og skogfoged på Rosendals Gods 1927-1961
  • Konsulent ved den Weis Rosenkroneske stiftelse 1961-1971

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Ridder av 1. klasse av St. Olavs Orden 1952
  • Storridder av den Islandske Falks orden 1963

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kvinnherad formannskap 1934-1937, 1937-1940
  • Varaordfører Kvinnherad kommunestyre 1945-1947

Offentlige verv

  • Formann Skogrådet, Kvinnherad 1928-1950
  • Hovedtakstmann Hypotekbanken 1939-1950
  • Formann Prisnemnda for fast eiendom, Kvinnherad 1940-1942, 1945-1950
  • Formann Forliksrådet, Kvinnherad fra 1945
  • Medlem Landbruksdepartementets produksjons- og rasjonaliseringsnemnd av 1946 fra 1946
  • Medlem Styret for Indiafondet 1952-1957
  • Medlem Samordningskomiteen for tilskott til jordbruket 1953
  • Medlem Styret for A/S Vaksdal mølle 1956-1964
  • Medlem Styret for Direktoratet for Statens skoger 1957-1964
  • Medlem Konsesjonslovkomiteen 1957-1966
  • Medlem Representantskapet for Norges Bank 1959-1963, varaformann 1963-1965

Tillitsverv i partier

  • Vararepresentant Høires sentralstyre 1950-1958, medlem fra 1958
  • Formann Høyres fylksesstyre i Hordaland

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Norges Skogeierforbund 1946-1954
  • Varamedlem Styret i Det Norske Skogselskap 1954-1956, medlem 1956-1959, nestformann 1959-1962
  • Formann Bergen og Hordaland skogselskap