Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Rise, Lars ( 1955- )

Kristelig Folkeparti
Vararepresentant for Telemark 2013-2017
Ansiennitet: 8 år, 0 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 18.03.1955 i Hamar, Hedmark
Sønn av pastor Per Louis Rise (1923-) og kontorfullmektig Ingegjerd Martens (1927-)

Stortingsperioder

Representant nr 9 for Oslo, 1997 - 2001, KrF.
Representant nr 10 for Oslo, 2001 - 2005, KrF.
Vararepresentant nr 4 for Telemark, 2013 - 2017, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

1997-2001

Medlem, Forsvarskomiteen, 22.03.2000 - 30.09.2001
Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 21.10.1997 - 22.03.2000
Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 22.03.2000

2001-2005

Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005
Medlem, Utenrikskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i delegasjoner

1997-2001

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 16.11.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i regjering

Personlig sekretær, Handels- og skipsfartsdepartementet, 01.01.1983 - 01.01.1986

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Nabbetorp skole, Fredrikstad 1962-1963
  • Langesund folkeskole 1963-1968
  • Langesund realskole 1968-1971
  • Porsgrunn gymnas (reallinjen) 1971-1973
  • Bryne gymnas 1973-1974
  • Ex.phil., Rogaland distriktshøgskole 1975
  • Samfunnskunnskap grunnfag, Universitetet i Bergen 1975-1976
  • Sammenliknende politikk grunn- og mellomfag, Universitetet i Bergen 1976-1978
  • Fransk grunn- og mellomfag, Universitetet i Bergen 1979-1981
  • Sammenliknende politikk hovedfag 1986-1989
  • Cand.polit. 1989

Yrke

  • Sommervikariater som journalist i Stavanger Aftenblad, Bergens Tidende, Aftenposten, NRK Dagsnytt radio og NRK Dagsrevyen 1976-1982
  • Nyhetsredaktør i Dagen 1986-1987
  • Redaktør i avisen Midhordland 1987
  • Kongressdirektør Kommunenes Sentralforbund 1989-1992
  • Administrerende direktør Sykkel-VM 93 1992-1996
  • Administrerende direktør Rådhuset for ideell markedsføring AS fra 1997

Verv

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Hordaland 1979-1983, varamedlem 1987-1991

Offentlige verv

  • Medlem Helse- og sosialstyret, Hordaland 1979-1983
  • Medlem Administrasjonsutvalget, Hordaland 1987-1991
  • Medlem Lønns- og personalutvalget, Hordaland 1987-1991
  • Observatør Styret for International Union of Local Authorities (IULA) 1989-1992
  • Congress Director International Union of Local Authorities World Congress 1991
  • Medlem Preporatory Comittee for United Nations Conference on Environment & Development (UNCED) Rio 1992 1991-1992 (representant for IULA)

Tillitsverv i partier

  • Nestleder Gjesdal KrFU 1975-1976
  • Medlem Styret for Rogaland KrFU 1975-1976
  • Medlem Styret for Hordaland KrF 1976-1980
  • Leder Hordaland KrFU 1976-1980
  • Medlem KrFUs landsstyre 1978-1982
  • Nestleder Hordaland KrF 1987-1989
  • Medlem Styret for Sagene og Torshov KrF 1995-1998
  • Medlem Oslo KrFs representantskap fra 1996
  • Medlem Strategiutvalg, KrF 1997-1999
  • Medlem Styret for Oslo KrF fra 1997
  • Medlem Forsvarspolitisk utvalg, KrF fra 2000

Tillitsverv i organisasjoner

  • Nestleder Norsk Misjon i Øst 1994-1998
  • Medlem Styret i Strømmestiftelsen 1994-1997
  • Medlem Styret for Syklistenes landsforening fra 1999
  • Generalsekretær Småbedriftsforbundet fra 2007

Andre administrative verv

  • Observatør Stiftelsen Norsk Sykkelsport 1992-1996
  • Medlem Styret for Strømmestiftelsen 1994-1997
  • Medlem Styret for ASVO Nordstrand AS 1995-1997
  • Medlem Styret i Grantoppen AS 1995-1997
  • Leder Styret for Conrad Svendsens Senter fra 1997

Litteratur

Odd J. Sæther (red.): Kristelig Folkeparti 50 år, Valo Oslo 1984
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget