Sponheim, Lars

Sponheim, Lars (1957-)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som representant
for Hordaland 2005-2009
Ansiennitet:
16 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 23.05.1957 i Halden, Østfold
  • Sønn av tannlege Johannes Sponheim og husmor Astrid Aamodt (1924-2009)

Stortingsperioder

  • Representant nr 11 for Hordaland, 1993 - 1997, V.
  • Representant nr 9 for Hordaland, 1997 - 2001, V.
  • Representant nr 13 for Hordaland, 2001 - 2005, V.
  • Representant nr 10 for Hordaland, 2005 - 2009, V.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 17.10.1997-17.03.2000, Harald Hove møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 19.10.2001-30.09.2005, May Britt Vihovde møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.2005-17.10.2005, May Britt Vihovde møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1993-97

    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Utenrikskomiteen, 22.03.2000 - 30.09.2001
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.03.2000 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 19.10.2001

    2005-2009

    Medlem, Finanskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Valgkomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 19.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1993-97

    Medlem, Den særskilte komité som ble nedsatt av Stortinget 8. desember 1993, 10.12.1993 - 03.03.1994

Medlemskap i delegasjoner

  • 1997-2001

    Medlem, Europautvalget, 30.03.2000 - 30.09.2001
    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 30.03.2000 - 30.09.2001

    2005-2009

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 10.11.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1993-97

    Leder gruppestyret, Venstre, 01.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Leder gruppestyret, Venstre, 17.03.2000 - 30.09.2001
    Leder gruppestyret, Venstre, 01.10.1997 - 17.10.1997

    2001-2005

    Leder gruppestyret, Venstre, 01.10.2001 - 19.10.2001

    2005-2009

    Leder gruppestyret, Venstre, 19.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Nærings- og handelsdepartementet, 17.10.1997 - 17.03.2000
    Statsråd, Landbruksdepartementet, 19.10.2001 - 18.06.2004
    Statsråd, Landbruks- og matdepartementet, 18.06.2004 - 17.10.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Eksamen videregående skole 1976
  • Kalnes jordbruksskole 1977
  • Cand.agric. NLH 1981
  • Ped. sem. 1985

Yrke

  • Konsulent A/S Consults, Ulvik 1981-1984
  • Lektor Statens gartnerskule Hjeltnes 1984-1988
  • Rektor Statens gartnerskule Hjeltnes 1992
  • Jordbrukssjef Ulvik og Granvin fra 1993 (permisjon)
  • Fylkesmann i Hordaland fra 2010 (utnevnt 19.03.2010)

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommandør av St. Olavs Orden 2004

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Ulvik formannskap 1983-1987
  • Ordfører Ulvik kommunestyre 1987-1991

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Hordaland 1991-1993

Tillitsverv i partier

  • Medlem Venstres sentralstyre 1990-1992
  • Medlem Venstres landsstyre 1990-1992
  • Partileder Venstre fra 1996