Botnen, Ludvig Olai

Botnen, Ludvig Olai (1910-1987)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som representant for
Sogn og Fjordane 1965-1969
Ansiennitet:
8 år, 88 dager

Gå til bildegalleri

Botnen, Ludvig Olai har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 27.03.1910 i Førde, Sogn og Fjordane
  • Død 29.04.1987
  • Sønn av gardbruker Andreas M. Botnen (1846-1930) og Anne Bergitte Nøstdal (1866-1953)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Sogn og Fjordane, 1950 - 1953, V.
  • Vararepresentant nr 1 for Sogn og Fjordane, 1954 - 1957, V.
  • Representant nr 4 for Sogn og Fjordane, 1961 - 1965, V.
  • Representant nr 3 for Sogn og Fjordane, 1965 - 1969, V.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1961-65

    Medlem, Samferdselskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Samferdselskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i delegasjoner

  • 1961-65

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1964 -

    1965-69

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1965 -
    Delegat, FNs generalforsamling, 1966 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1968 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1930
  • Studiereiser med stipend fra presseorganisasjoner 1938, 1951
  • Handelsgymnas 1943
  • Statens reisestipend for journalister (USA) 1967

Yrke

  • Journalist i Firda, Førde 1931
  • Redaksjonssekretær i Hordalands Folkeblad, Norheimsund 1933
  • Redaktør i Firda Folkeblad, Florø 1934-1942, 1945-1976
  • Lærer ved Florø handelsskule 1936-1938
  • Styrer ved Florø handelsskule 1939-1961
  • Konsulent i Statens lånekasse for utdanning 1970-1971

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kongens fortjenstmedalje i gull 1980

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Florø formannskap 1945-1947, 1951-1953, 1957-1959, 1961-1963
  • Varaordfører Florø kommunestyre 1954-1954, ordfører 1955-1955, 1955-1957, 1959-1961
  • Medlem Flora bystyre 1963-1967, 1971-1975, ordfører 1975-1979

Offentlige verv

  • Medlem Fylkesarbeidsnemnda, Sogn og Fjordane 1945-1955
  • Formann Skolestyret, Florø 1946-1948
  • Medlem Samferdselsnemnda 1958-1979, nestformann (i 4 år)
  • Medlem Representantskapet for Norges Bank 1962-1974
  • Medlem Utvalg til å vurdere en statens lånekasse for aviser 1969-1971
  • Medlem Rådet for Firda Billag 1972-1983

Tillitsverv i partier

  • Formann Sogn og Fjordane Venstrelag 1951-1960
  • Medlem Styret for Norges Venstrelag 1958-1970
  • Politisk nestformann Venstre 1964-1970

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Førde mållag 1931-1933, hedersmedlem 1981
  • Medlem Styret i Sunnfjord Ungdomslag 1938-1945
  • Formann Norsk bladmannalag 1941-1952
  • Medlem Styret i Sunnfjord Sogelag 1948-1963
  • Medlem Skriftstyret for det årlege skriftet til Sunnfjord Sogelag fra 1950
  • Medlem Styret i FN-sambandet for Vestlandet fra 1978
  • Medlem Styret i Hordaland og Sogn og Fjordane presselag
  • Rådsmedlem Sunnfjord distriktslosje av IOGT