Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Ludvigsen, Sonja Aase ( 1928-1974 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Akershus 1973-1977
Ansiennitet: 9 år, 291 dager

Ludvigsen, Sonja Aase har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 07.02.1928 i Vestby, Akershus
Død 12.07.1974
Datter av tømmermann og småbruker Aksel Solli (1900-) og Solveig Schonhowd (1905-)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 3 for Akershus, 1958 - 1961, A.
Vararepresentant nr 2 for Akershus, 1961 - 1965, A.
Representant nr 4 for Akershus, 1965 - 1969, A.
Representant nr 1 for Akershus, 1969 - 1973, A.
Representant nr 1 for Akershus, 1973 - 1977, A.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 16.10.1973-12.07.1974, Thor-Eirik Gulbrandsen Mykland møtte som representant.
Døde 12.07.1974, Thor-Eirik Gulbrandsen Mykland møter som representant.

Medlemskap i presidentskapet

1965-69

Visesekretær, Stortinget, 08.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i stortingskomiteer

1965-69

Medlem, Samferdselskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

1969-73

Formann, Sosialkomiteen, 24.03.1971 - 30.09.1973
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 24.03.1971 - 30.09.1973
Medlem, Industrikomiteen, 14.10.1969 - 24.03.1971

Medlemskap i delegasjoner

1965-69

Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i regjering

Statsråd, Sosialdepartementet, 16.10.1973 - 12.07.1974

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Diverse kurs
  • Realskoleeksamen 1945
  • Handelsskoleeksamen 1946

Yrke

  • Kontorassistent i Norsk Carivar A/S og Knut Berg Export/Import 1945-1947
  • Ansatt i Vestby kommune fra 1947
  • Likningsfullmektig i Vestby kommune 1958-1965

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Vestby kommunestyre 1955-1959, 1963-1967, 1967-1971, 1971-1972

Offentlige verv

  • Medlem Arbeids- og tiltaksnemnda, Vestby 1956-1959, nestformann 1960-1963
  • Formann Husmorvikarnemnda, Vestby 1956-1959
  • Medlem Ungdoms- og idrettsnemnda, Akershus 1960-1968
  • Varamedlem Fylkesskolestyret 1960-1972
  • Medlem Skolestyret, Vestby 1960-1968
  • Medlem Folkeskolekomiteen av 1963 fra 1963
  • Formann Likestillingsrådet 1972-1973
  • Varamedlem Nobelkomiteen 1973-1974

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Vestby arbeiderungdomslag fra 1953
  • Sekretær Vestby Arbeiderparti, Follo krets av AUF og Akershus distriktslag av AUF 1955-1956
  • Medlem Styret for Akershus Arbeiderparti 1958-1968
  • Medlem AUFs sentralstyre 1958-1964
  • Formann Vestby arbeiderungdomslag 1959-1962
  • Nestformann Arbeiderpartiets kvinnesekretariat 1965-1967
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis sentralstyre 1965-1974
  • Formann Det norske Arbeiderpartis kvinnesekretariat 1967-1974

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Landsnemnda for husmorgymnastikk 1965-1968
  • Medlem Rådet for Landsrådet for trygg trafikk fra 1966, varaformann 1972-1973
  • Medlem Styret i Rådet i Landsrådet for trygg trafikk 1967-1971
  • Tillitsverv Idrettsorganisasjoner
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget