Aasen, Marianne

Aasen, Marianne (1967-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Akershus 2013-2017
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 21.02.1967 i Bergen
  • Datter av redaktør/prosjektleder Oddvar Aasen (1942-) og personalsjef Kirsten Emilie Dahle (1945-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 13 for Akershus, 2005 - 2009, A.
  • Representant nr 7 for Akershus, 2009 - 2013, A.
  • Representant nr 7 for Akershus, 2013 - 2017, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2005-2009

    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Finanskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Personlig varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2009 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2009 - 30.09.2013
    Leder, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Personlig varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 20.06.2013 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 2005-2009

    Medlem, Styret for Pensjonsordningen for stortingsrepresentanter, 13.12.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i delegasjoner

  • 2005-2009

    Medlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 10.11.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Delegat, FNs generalforsamling, 2012 -

    2013-2017

    Medlem, Europautvalget, 12.11.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 12.11.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2009-2013

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 08.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i regjering

  • Politisk rådgiver, Kommunal- og regionaldepartementet, 30.03.2000 - 19.10.2001

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Kurland skole, Reier skole, Ramberg skole og Hoppern ungdomsskole 1974-1983
  • Malakoff videregående skole, allmennfag 1983-1986
  • Cand.polit., UiO, historie grunnfag, sosialøkonomi mellomfag og statsvitenskap hovedfag 1986-1993
  • 1/2 år Erasmus-studentutvekslingsprogram i Nederland 1991
  • Forsvarets høgskole, sjefskurs 2014

Yrke

  • Postfunksjonær ved Gamlebyen postkontor 1987-1990 (deltid)
  • Journalist i Arbeiderbladet 1991-1993 (deltid)
  • Journalist i Avisenes Nyhetsbyrå 1993-1995
  • Informasjonssjef i Europabevegelsen 1998-2000
  • Politisk rådgiver i A's stortingsgruppe 2001-2005
  • Leder for Simula-skolen fra 2017

Verv

Offentlige verv

  • Leder Riksvalgstyret 2017

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i St. Hanshaugen A's lag 1995-1997
  • Politisk rådgiver A's stortingsgruppe 1995-1996, 2001-2005
  • Leder Asker A 2003-2004
  • Medlem Styret i Asker A fra 2004

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Europabevegelsen i Asker 2003-2004

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Asker og Bærum Taxi 2006-2009
  • Medlem Styret for Fossumkollektivet fra 2008