Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Andersen, Magnus ( 1916-1994 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Nordland 1969-1973
Ansiennitet: 8 år, 0 dager

Andersen, Magnus har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 20.03.1916 i Andøy, Nordland
Død 11.12.1994
Sønn av arbeider, sjømann og fisker Jens Ole Andersen (1892-1943) og Inga (1888-1969)

Stortingsperioder

Representant nr 1 for Nordland, 1965 - 1969, A.
Representant nr 1 for Nordland, 1969 - 1973, A.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 01.10.1965-12.10.1965, Ola Teigen møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 24.01.1972-18.10.1972, Eindride Sommerseth møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1965-69

Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1969 - 30.09.1969
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
Nestformann, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

1969-73

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 24.01.1972
Medlem, Administrasjonskomiteen, 19.10.1972 - 30.09.1973
Nestformann, Fullmaktskomiteen, 01.10.1969 - 24.01.1972
Nestformann, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 14.10.1969 - 24.01.1972

Medlemskap i delegasjoner

1965-69

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1965 - 01.01.1969

1969-73

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1969 - 01.01.1971

Medlemskap i regjering

Statsråd, Fiskeridepartementet, 25.09.1963 - 12.10.1965
Statsråd, Fiskeridepartementet, 24.01.1972 - 18.10.1972

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Kurs i handelsfag 1933-1934

Yrke

  • Arbeidet som fisker 1932-1955
  • Bransjekonsulent i Distriktenes Utbyggingsfond 1974-1982

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bø herredsstyre 1951-1955

Offentlige verv

  • Medlem Ligningsrådet, Bø 1947-1951, formann 1951-1954
  • Medlem Ligningsnemnda 1947-1951, formann 1951-1954
  • Medlem Delegasjon til FNs konferanse om Havets folkerett i Geneve 1958, 1960
  • Medlem Norges Eksportråd 1959-1965
  • Medlem Komiteen av 1960 til utredning av spørsmålet om landing av sild og fisk fra utenlandske trålere fra 1960
  • Nestformann Styret for Garantikassen for lofotfiskere 1960-1965
  • Utvalgsformann ved Lofotfisket 1961-1963
  • Medlem Frihandelsutvalget 1961-1965
  • Medlem Utvalget av 1962 til gjennomgåelse av garantiordning for lottfiskere fra 1962
  • Medlem Utvalget vedrørende støtteordningen og lønnsomheten i fiskeriene av 1963 fra 1963
  • Medlem Aspirantnemnda for utenrikstjenesten 1966-1971
  • Medlem Hurtigruteutvalget av 1967 fra 1967
  • Medlem Rådet for Direktoratet for utviklingshjelp 1968-1971
  • Formann Hovedstyret for Statens fiskarbank 1968-1972
  • Formann Styret for Postverket 1974-1982, medlem 1982-1986
  • Medlem Utvalg for nærmere utredning og vurdering av behovet for økning i kapasiteten i fiskeforedlingsindustrien i Sør-Norge, 1980-1982
  • Leder Utvalg til å utrede konsesjonsordningene i fiskeriene, 1980

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Landsstyret i Norges Fiskarlag 1951-1955, formann 1955-1963
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget