Buvik, Martin

Buvik, Martin (1923-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant
for Troms 1973-1977
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 14.01.1923 i Trondenes, Troms
  • Sønn av småbruker Harald Buvik (1872-1961) og husmor Therese Mikalsen (1887-1961)

Stortingsperioder

  • Representant nr 3 for Troms, 1965 - 1969, H.
  • Representant nr 4 for Troms, 1969 - 1973, H.
  • Representant nr 4 for Troms, 1973 - 1977, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 10.10.1972 - 30.09.1973
    Medlem, Kommunalkomiteen, 14.10.1969 - 10.10.1972
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 01.06.1977 - 30.09.1977
    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1972 -
    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1973 - 30.09.1977
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1973 - 1977

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1973-77

    Medlem og vara innpisker, Høyre, 01.10.1973 - 30.09.1977

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskoleeksamen 1939
  • Student privatist 1945
  • Studieopphold i England 1955, 1963, 1964

Yrke

  • Konstituert lærer i folkeskolen i Skånland og Evenes 1942-1947
  • Fylkesmann i Troms 1977-1990

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Olav Vs 25-års jubileumsmedalje 1982
  • Kommandør av Finlands Vita Ros-orden 1985

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Tromsøysund kommunestyre 1955-1959
  • Medlem Tromsøysund formannskap 1959-1963
  • Varamedlem Tromsø formannskap 1963-1967

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Troms 1963-1967

Offentlige verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Tromsø gymnas 1960-1965
  • Varamedlem Kringkastingsrådet 1963-1981
  • Leder Styret i Oljedirektoratet 1977-1989
  • Leder Reindriftsstyret 1980-1987
  • Medlem Styret for Norsk-finsk kulturfond 1980-1986, formann 1986-1992
  • Leder Flybillettprisutvalget 1980-1981
  • Leder Industriberedskapsutvalget (IBU) 1982-1983
  • Leder Kommuneinndelingsutvalget I 1984-1986
  • Medlem Landbrukspolitisk Utvalg 1987-1990
  • Leder Kommuneinndelingsutvalget (Utvalget til vurdering av kommuneinndelingen i Sarpsborg, Fredrikstad, Arendal, Hamar og Hammerfestområdene) 1987-1989
  • Leder Utvalget til å vurdere det sivile beredskap 1990-1992
  • Medlem Forsvarskommisjonen av 1990 1990-1992

Tillitsverv i partier

  • Distriktssekretær Troms Unge Høyre 1948-1950
  • Fylkessekretær Troms Høyre 1950-1965, æresmedlem 1997
  • Formann Høyres utdannelseskomité 1966-1970
  • Formann Høyres landskommunalutvalg 1972-1977

Andre administrative verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Tromsøysundets sparebank 1964-1968
  • Medlem Kontrollkomiteen i A/S Sagapart 1976-1978
  • Medlem Representantskapet for A/S Sagapart 1976-1978
  • Formann Representantskapet for Sparebanken Nord 1980-1989
  • Medlem Representantskapet for Det Norske Luftfartsselskap 1981-1987, viseordfører 1987-1993