Hagelia, Magnhild

Hagelia, Magnhild (1904-1996)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Aust-Agder 1961-1965
Ansiennitet:
15 år, 271 dager

Gå til bildegalleri

Hagelia, Magnhild har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 06.05.1904 i Gjerstad, Aust-Agder
  • Død 04.07.1996
  • Datter av småbruker Peder Jakobsen Hagelia (1874-1941) og Karen Tomine Pedersdotter Gryting (1881-1956)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Aust-Agder, 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 4 for Aust-Agder, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 1 for Aust-Agder, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 1 for Aust-Agder, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 1 for Aust-Agder, 1961 - 1965, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1950-53

    Visesekretær, Stortinget, 12.01.1953 - 10.01.1954

    1954-57

    Visesekretær, Stortinget, 16.01.1954 - 15.05.1956
    Sekretær, Stortinget, 15.05.1956 - 10.01.1958

    1958-61

    Sekretær, Stortinget, 18.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Varapresident, Lagtinget, 06.10.1961 - 30.09.1965

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1950-53

    Medlem, Kommunalkomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Valgkomiteen, 16.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Kommunalkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Administrasjonskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Valgkomiteen, 06.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Administrasjonskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

Medlemskap i delegasjoner

  • 1950-53

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1953 -

    1954-57

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1954 - 1954

    1958-61

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1958 - 1958
    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1962 - 1962

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Jærens folkehøgskole 1924-1925
  • Treiders handelsskole 1933-1934
  • Revisorkurs 1933-1934
  • Eksamen i jordbruksbokføring 1938

Yrke

  • Ekspeditrise i landhandel 1922-1924, 1928-1930, 1935-1940
  • Kontorist 1925-1927
  • Butikkfullmektig 1931-1933
  • Arbeidet i avis 1935
  • Forretningsfører i Gjerstad forsyningsnemnd 1939-1945
  • Kommunerevisor 1945-1947
  • Assistent Aust-Agder fylkesrevisjon 1948-1953
  • Fullmektig Aust-Agder fylkesrevisjon 1953-1969

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Ridder av 1. klasse av St. Olavs Orden 1976
  • Dialektprisen, Aust-Agder mållag 1986
  • Grimstad kommune avduket en byste av Magnhild Hagelia på hennes 90-årsdag 1994

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Fjære kommunestyre 1945-1945 (flyttet like etter valget)
  • Medlem Øyestad kommunestyre 1955-1959
  • Medlem Fjære formannskap 1967-1970
  • Medlem Grimstad bystyre 1971-1972

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Aust-Agder husflidsskole 1938-1950
  • Medlem Yrkesskolenemnda, Aust-Agder 1947-1952
  • Medlem Husstellutvalget, Aust-Agder 1947-1957
  • Medlem Skattelovutvalget 1947-1956
  • Medlem Samskattkomiteen 1948-1954
  • Medlem Komiteen for nordisk lovsamarbeid av 1954 fra 1954
  • Medlem Likelønnskomiteen 1954-1958
  • Formann Utvalget for å lette de ikke helt unge kvinners adgang til arbeidslivet av 1955 fra 1955
  • Medlem Aldersgrenserådet 1956-1967
  • Medlem Statens husmorferieutvalg 1957-1963
  • Medlem Ankenemnda for yrkesskadetrygdene 1960-1967
  • Medlem Rådet for Distriktenes utbyggingsfond 1961-1973
  • Medlem Komiteen til å vurdere språksituasjonen 1964-1966
  • Medlem Rådet for Statens Landbruksbank 1965-1973
  • Medlem Rikstrygdeverkets styre 1965-1966, varamedlem 1967-1971
  • Formann Plankomiteen for bygging av sykehjem, Aust-Agder 1967-1968
  • Medlem Styret for Eg sykehus 1968-1975
  • Formann Plankomiteen for bygging av sykehjem, Grimstad distrikt 1970
  • Formann Byggekomiteen for sykehjem, Grimstad 1971

Tillitsverv i partier

  • Formann Gjerstad arbeiderpartis kvinnegruppe 1937-1940
  • Formann Aust-Agder Arbeiderpartis kvinneutvalg 1945-1948
  • Æresmedlem Det Norske Arbeiderparti

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Kommuneforbundets lokalavdeling Arendal og omegn 1928-1929
  • Formann Kvinners frivillige beredskap (KFB) 1962-1965
  • Heidersmedlem Aust-Agder mållag
  • Formann Gjerstad frilynde ungdomslag (i 1930-åra)
  • Medlem Styret i IOGT distriktsavdeling i Aust-Agder (i 1930-åra)

Litteratur

  • Hagelia, Magnhild: Gjerstad Branntrygdelag i 100 år
  • Hagelia, Magnhild: Dyrking og tilvirking av lin i gamle dager
  • Hagelia, Magnhild: Arbeidarrørsla i Gjerstad 1920-86, Gjerstad historielag
  • Hagelia, Magnhild: Bygdebok for Gjerstad, bd. VII, Gjerstad historielag 1981
  • Hagelia, Magnhild: "Gjerstad forsyningsnemnd 1940-1945" i Årsmelding for Gjerstad historielag, Gjerstad 1990