Hansen-Krone, Margit

Hansen-Krone, Margit (1925-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant
for Troms 1985-1989
Ansiennitet:
12 år, 7 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 06.04.1925 i Nordreisa, Troms
  • Datter av lærer og gårdbruker Anders Braastad (1882-1944) og husmor og gårdbruker Marie Johanne Johnsen (1890-1991)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Troms, 1961 - 1965, H.
  • Vararepresentant nr 2 for Troms, 1965 - 1969, H.
  • Vararepresentant nr 2 for Troms, 1969 - 1973, H.
  • Vararepresentant nr 2 for Troms, 1973 - 1977, H.
  • Representant nr 6 for Troms, 1977 - 1981, H.
  • Representant nr 4 for Troms, 1981 - 1985, H.
  • Representant nr 5 for Troms, 1985 - 1989, H.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1985-89

    Varasekretær, Stortinget, 09.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1977-81

    Medlem, Landbrukskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Landbrukskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Sekretær, Fullmaktskomiteen, 01.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Delegat, FNs generalforsamling, 1983 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 10.11.1981 - 30.09.1985
    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 08.11.1985 - 30.09.1989

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Folkehøyskole 1941-1943
  • Realskole 1944
  • Samarittkurs 1945
  • Husmorskole 1946
  • Handelsskole 1948
  • Statens lærerskole i husstell 1958-1960

Yrke

  • Hushjelp-praktikant 1946-1947
  • Ekspeditrise 1947-1948
  • Hjemmearbeidende husmor med deltakelse i arbeid på familiebruk og -bedrift (landhandel, dampskipsekspedisjon) 1948-1955
  • Husstellærer ved Nordreisa framhaldsskole 1955-1958, 1961-1969
  • Startet og drev Reisa Flid - en husflidsentral for å skaffe kvinnelige arbeidsplasser 1964-1977
  • Husstellærer ved Tromsø yrkesskoles filialkasse i husstell, Nordreisa 1969-1975
  • Lærer ved Nordreisa videregående skole 1975-1977
  • Startet og drev vertshus med storkjøkken med skolehybler i vinterhalvåret og pensjonat om sommeren 1977-1978

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Troms fylkeskommunes kulturpris 2005
  • H.M. Kongens fortjenestemedalje i gull 2005
  • Nordreisa kommunes ærespris 2007

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Nordreisa kommunestyre 1967-1971
  • Medlem Nordreisa formannskap 1971-1975, 1975-1977

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Troms 1975-1977

Offentlige verv

  • Formann Tiltaksnemnda, Nordreisa 1968-1975
  • Medlem Styret for Skjervøy sykehjem 1969-1977
  • Medlem Kringkastingsrådet 1969-1977
  • Medlem Fylkesskolestyret/undervisningsutvalget, Troms 1975-1977
  • Formann Arbeids- og tiltaksnemnda, Nord-Troms 1975-1977
  • Varamedlem Det regionale høgskolestyret for Troms 1976-1977
  • Formann Utvalget oppnevnt av Det regionale høgskolestyret for Troms om Faglærerutdanning i husstell i Nord-Norge 1977-1977
  • Medlem Det norske hageselskaps styre 1981-1989
  • Medlem Kontaktutvalget mellom innvandrere og norske myndigheter 1987-1989
  • Medlem Kommune- og fylkesinndelingsutvalget 1989-1992
  • Medlem Styret for Stiftelsen Norsk Husflidsmuseum 1997-1999

Tillitsverv i partier

  • Stifter Nordreisa Høyrekvinneforening 1953
  • Formann Troms krets av Høyrekvinners landsforbund 1966-1969
  • 2. viseformann Høyrekvinners landsforbund 1969-1977
  • Medlem Høyres sentralstyre 1969-1977

Tillitsverv i organisasjoner

  • Klubbleder 4H, Nordreisa 1961-1970
  • Medlem Troms husflidsutvalg 1964-1974
  • Medlem Troms 4H-utvalg 1967-1976
  • Medlem Styret i Det Norske Hageselskap 1981-1989
  • Leder Foreningen Norden Nordreisa 1993-2006

Andre administrative verv

  • Leder Styret for Sappen Leirskole og feriesenter A/S 1973-1977, 1989-2003
  • Varamedlem Representantskapet for Sparebanken Nord 1980 (til ca. 1991)

Litteratur

  • Hansen-Krone, Margit: "Forord: Foreningen Norden Nordreisa", i Ola Solvang: Naboer på Europas tak - Barentsregionen, Orkana Stamsund 2000