Johannessen, Martha Frederikke

Johannessen, Martha Frederikke (1907-1973)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Østfold 1969-1973
Ansiennitet:
15 år, 237 dager

Gå til bildegalleri

Johannessen, Martha Frederikke har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 26.10.1907 i Borge, Østfold
  • Død 04.09.1973
  • Datter av monumenthugger og forhandler Carl Johan Stenbæk (1880-1956) og Marie Kristine Larsen (1887-1913)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 5 for Østfold, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 6 for Østfold, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 6 for Østfold, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 4 for Østfold, 1965 - 1969, A.
  • Representant nr 4 for Østfold, 1969 - 1973, A.

Vararepresentasjoner

  • Fra 04.09.1973, Liv Stubberud møter som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1961-65

    Varasekretær, Odelstinget, 06.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Sekretær, Odelstinget, 08.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Visesekretær, Lagtinget, 08.10.1969 - 04.09.1973

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1958-61

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1969 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1969 - 04.09.1973
    Sekretær, Sosialkomiteen, 14.10.1969 - 04.09.1973
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1973 - 04.09.1973

Medlemskap i delegasjoner

  • 1965-69

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1965 - 1965

    1969-73

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1969 - 1969

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Mindre stipendier til kurs i biblioteklære, organisasjonsarbeid og kommunalt arbeid
  • Framhaldsskole 1921
  • Kurs i bibliotekskunnskap 1946-1947

Yrke

  • Ekspeditør 1922-1930, 1946-1957
  • Husmor 1932-1973
  • Bibliotekar 1945-1958

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Torsnes kommunestyre 1937-1940, 1945-1947, varaordfører 1955-1959, 1959-1963
  • Medlem Borge kommunestyre 1963-1967

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Torsnes folkeboksamling 1940-1946
  • Medlem Skolestyret, Torsnes 1948-1951, formann 1960-1963
  • Medlem Vergerådet, Torsnes 1952-1955
  • Medlem Fylkesskolestyret, Østfold 1953-1957
  • Medlem Styret for Haugetun ungdomsskole 1955-1969 (statens representant)
  • Medlem Dyrevernsnemnda, Torsnes 1956-1963
  • Varamedlem Styret for Norsk bygdekino, gruppe A 1958-1965, medlem 1966-1968
  • Medlem A/S Vinmonopolets råd 1962-1973
  • Medlem Skolestyret, Borge 1964-1971
  • Formann Statens husmorferieutvalg 1964-1966

Tillitsverv i partier

  • Sekretær Østfold arbeiderpartis kvinneutvalg 1936-1940, 1950-1956
  • Formann Torsnes arbeiderkvinnelag 1945-1947, studieleder 1945-1957, sekretær 1951-1953, formann 1953-1956
  • Medlem Styret for Torsnes arbeiderparti fra 1952

Tillitsverv i organisasjoner

  • Varamedlem Styret i Østfold Bibliotekslag fra 1952

Andre administrative verv

  • Medlem Arbeidsutvalg og byggekomité for "Rakel Grepp-heimen" (for ugifte mødre) 1960-1967 ( )
  • Medlem Styret for "Rakel Grepp-heimen" 1967-1973 ( )