Kvidal, Mary

Kvidal, Mary (1943-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Sør-Trøndelag 1989-1993
Ansiennitet:
4 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 04.07.1943 i Malvik, Sør-Trøndelag
  • Datter av rørlegger Odd Schiøll (1915-1983) og husmor Bergljot Dalsbø (1912-1989)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 4 for Sør-Trøndelag, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 5 for Sør-Trøndelag, 1989 - 1993, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 01.10.1989-16.10.1989, Ola Røtvei møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1989-93

    Sekretær, Finanskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1989-93

    Varamedlem, Styret for "Mindegaven til Norge 1914 fra det norske utflytterfolk i Nord-Amerika", 21.11.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1989-93

    Medlem, Den norske parlamentarikerdelegasjon til EFTA, 16.11.1990 - 30.09.1993

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Kirke- og undervisningsdepartementet, 13.06.1988 - 16.10.1989
    Statssekretær, Nærings- og energidepartementet, 01.01.1996 - 25.10.1996
    Statssekretær, Finansdepartementet, 01.11.1996 - 17.10.1997

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1963
  • Læreskoleeksamen 1965
  • Tilleggsutdanning i spesialpedagogikk 1979
  • Tilleggsutdanning i skoleutvikling 1983
  • 1. avdeling juss 1994

Yrke

  • Lærer Vikhammer skole 1965-1966
  • Lærer ved Hommelvik skole 1966-1976
  • Undervisningsinspektør ved Hommelvik skole 1976-1981
  • Rektor ved Hommelvik skole 1981-1988
  • Skolesjef Malvik kommune 1994-1996 (permisjon i tida som statssekretær, 1996-1997), 1997-2005 (tilbake fra permisjon)

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • H.M. Kongens fortjenestemedalje i gull 2006

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Malvik kommunestyre 1967-1971
  • Medlem Malvik formannskap 1975-1979

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Sør-Trøndelag 1987-1988

Offentlige verv

  • Medlem en rekke kommunale nemnder, Malvik 1968-1971, 1976-1979
  • Formann Styret for Hallsetheimen 1980-1988
  • Medlem Styret for Malvik tomteselskap 1986-1988
  • Leder Hovedstyret i Den Norske Stats Husbank 1986-1988
  • Medlem en rekke fylkeskommunale nemnder 1988-1989
  • Medlem HVPU-nemnda, Sør-Trøndelag 1988-1989
  • Nestleder Styret i Norsk Rikskringkasting 1988-1988
  • Nestleder Det rådgivende utvalg for trykt skrift 1990-1991
  • Leder Klagenemnd for Husbanken 1992-1995
  • Leder Det kriminalitetsforebyggende råd 1993-1996
  • Medlem Styret for Kredittilsynet 1994-1996
  • Meddommer Midt-Trøndelag herredsrett fra 1994
  • Medlem Rådet for Norges-informasjon 1996
  • Leder Representantskapet for Norges Bank fra 1998
  • Medlem Stortingets kontrollutvalg for etterretnings-, overvåkings- og sikkerhetstjeneste (EOS-utvalget) 2003-2006

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Sør-Trøndelag A 1982-1984
  • Medlem Styret for Malvik A 1984-1987
  • Nestleder Sør-Trøndelag A 1984-1987, leder 1987-1993
  • Medlem DNAs boligutvalg 1986-1987
  • Medlem DNAs programkomite 1987-1989
  • Medlem DNAs landsstyre 1987-1993

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Norsk lærerlags skolelederavdeling 1981-1985, nestleder 1985-1988