Skaaren, Martin

Skaaren, Martin (1905-1999)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Sør-Trøndelag 1965-1969
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Skaaren, Martin har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 30.04.1905 i Hitteren, Sør-Trøndelag
  • Død 01.02.1999
  • Sønn av fisker og småbruker Johansen Skaaren (1869-1915) og Ingeborg Magnusdatter (1870-1953)

Stortingsperioder

  • Representant nr 8 for Sør-Trøndelag, 1961 - 1965, H.
  • Representant nr 6 for Sør-Trøndelag, 1965 - 1969, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1961-65

    Medlem, Kommunalkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Kommunalkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Varamedlem, Valgkomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Folkeskole
  • 6 ukers framhaldsskole

Yrke

  • Arbeidet som fisker fra 1920
  • Arbeidet som småbruker fra 1927

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Norges By- og Herredsforbunds hederstegn

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kvenvær formannskap 1934-1937
  • Varaordfører Kvenvær kommunestyre 1937-1945, ordfører 1945-1945, 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959, 1959-1961

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Sør-Trøndelag 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959, 1959-1961
  • Varamedlem fylkesutvalg, Sør-Trøndelag 1951-1955, 1955-1959, 1959-1961

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Kvenvær 1931-1932, varaformann 1932-1933
  • Medlem Fattigstyret 1933-1934, varaformann 1934-1935
  • Domsmann Frostating Lagmannsrett 1937-1963
  • Formann Trygdenemnda 1937-1958
  • Formann Kontrollnemnda 1939-1963
  • Medlem Forsyningsnemnda 1939-1946, varaformann
  • Formann Fiskeristyret, Fosen 1940-1979
  • Kasserer Fiskeristyret 1943-1983
  • Medlem Krigsskadenemnda 1945-1963
  • Medlem Jordstyrets ankenemnd 1948-1963 (sjøkyndig medlem)
  • Medlem Hitra og Frøya Kraftlag 1948-1978
  • Varamedlem Arbeids- og tiltaksnemnda, Sør-Trøndelag 1950-1967
  • Medlem Fylkesbyggenemnda 1950-1953
  • Formann Fiskerinemnda 1952-1959
  • Formann Arbeidstilsynet 1954-1961
  • Medlem Styret for Sjøguttskolen på Persaunet 1955-1976
  • Medlem Styret for skoleskipet Trøndelag 1955-1976
  • Formann Administrasjonsnemnda 1960-1961
  • Medlem A/S Vinmonopolets råd 1965-1976
  • Medlem Statens Friluftsråd 1966-1973
  • Medlem Kvenvær menighetsråd 1970-1973
  • Medlem Rådet for Sør-Trøndelag Kraftselskap 1971-1978

Tillitsverv i partier

  • Medlem Sør-Trøndelag Høyres fylkesstyre 1957-1958, varaformann 1958-1961
  • Medlem Høyres landsstyre 1959-1962

Andre administrative verv

  • Revisor Kvenvær Sparebank 1948-1961
  • Varaordfører Representantskapet for Fosen Trafikklag A/S 1956-1975, ordfører 1957-1969
  • Medlem Forstanderskapet ved Kvenvær Sparebank 1962-1976
  • Medlem Kontrollkomiteen i Fosen Trafikklag A/S 1970-1974