Lund, Morten

Lund, Morten (1945-)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Sør-Trøndelag 2001-2005
Ansiennitet:
12 år, 41 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 06.01.1945 i Bjugn, Sør-Trøndelag
  • Sønn av gårdbruker Nikolai Lund (1908-1979) og sykepleier Olaug Nilsen (1909-2002)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1989 - 1993, Sp.
  • Representant nr 7 for Sør-Trøndelag, 1993 - 1997, Sp.
  • Representant nr 7 for Sør-Trøndelag, 1997 - 2001, Sp.
  • Representant nr 10 for Sør-Trøndelag, 2001 - 2005, Sp.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1997-2001

    2. varapresident, Odelstinget, 08.10.1997 - 30.09.2001
    Midlertidig visepresident, Odelstinget, 19.10.1999 - 12.11.1999

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1993-97

    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Kommunalkomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1997 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Kommunalkomiteen, 21.10.1997 - 26.03.1999
    Medlem, Næringskomiteen, 26.03.1999 - 27.04.1999
    Leder, Næringskomiteen, 27.04.1999 - 30.09.2001
    Varamedlem, Valgkomiteen, 23.03.2000 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Finanskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i delegasjoner

  • 1997-2001

    Medlem, Europautvalget, 04.11.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 04.11.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 06.11.2001 - 30.09.2005
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2004 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1993-97

    Varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    2. varamedlem gruppestyret og vara innpisker, Senterpartiet, 01.10.2003 - 30.09.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium, Trondheim 1964
  • Vinterlandbruksskolen i Oslo 1966
  • Cand.agric. NLH 1970
  • Dr.scient. NLH/NTH 1975

Yrke

  • Forsøksmedarbeider Norges Landbrukshøgskole 1964-1965
  • Vitenskapelig assistent ved NLH 1970-1975
  • Inspektør Statens Arbeidstilsyn 1975-1979
  • Gårdbruker Bjugn 1979-1997

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varaordfører Bjugn kommunestyre 1983-1987, ordfører 1987-1991, 1991-1993

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Sør-Trøndelag 1991-1993

Offentlige verv

  • Medlem Bygningsrådet 1971-1978
  • Medlem Skolestyret 1971-1974, 1979-1983
  • Medlem Arbeids- og tiltaksnemnda, Fosen 1979-1983
  • Medlem Styret for Fosen folkehøgskole 1983-1987
  • Medlem Rådet for Sør-Trøndelag Kraftselskap 1987-1995
  • Leder Regionrådet, Fosen 1987-1989, medlem 1989-1993, leder
  • Varamedlem Riksrevisjonen 2006-2009
  • Varamedlem Riksvalgstyret 2009-2017, 2017
  • Medlem Representantskapet for Norges Bank fra 2010

Tillitsverv i partier

  • Leder Bjugn Sp 1982-1986
  • Medlem Sp's landsstyre 1985-1990, 1997-2001
  • Leder Sør-Trøndelag Sp 1986-1990
  • Politisk rådgiver Sps stortingsgruppe 2006-2012